Cijene nafte i dalje su u padu, zbog procjena koje pokazuju povećanje američkih zaliha sirove nafte i očekivanja da se napetosti na Bliskom istoku smanjuju.
Terminski ugovori nafte Brent niži su za 11 centi te iznose 77,09 američkih dolara po barelu. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta jeftinija je 14 centi te iznosi 73,03 dolara.
Zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog su tjedna porasle za 347.000 barela, prema podacima Američkog instituta za naftu. Međutim, zalihe benzina i destilata pale su za 1,043 milijuna barela, navodi Reuters, odnosno 2,247 milijuna barela.
Sjedinjene Države su najveći svjetski proizvođač i potrošač nafte, a rastuće zalihe ukazuju na preveliku ponudu koja bi mogla utjecati na cijene.
U međuvremenu, američki državni tajnik Antony Blinken završio je posjet Bliskom istoku s namjerom da pomogne u postizanju sporazuma o prekidu vatre u Gazi.
„Nade u prekid vatre između Izraela i Hamasa opteretile su cijene nafte, zajedno s dugotrajnom zabrinutošću oko potražnje. Iako se dosta izvješćuje o slabijoj kineskoj potražnji, marže rafinerija diljem svijeta bile su pod pritiskom veći dio kolovoza, što sugerira da zabrinutost oko potražnje nije izolirana samo od Kine”, rekli su robni stratezi ING-a.
Pročitajte još:
Gospodarski problemi u Kini, najvećem uvozniku sirove nafte, nastavile su usporavati tržište, jer su slabe marže prerade i niska potražnja za gorivom ograničili rad državnih i neovisnih rafinerija.
Uvoz sirove nafte od najvećeg opskrbljivača Rusije pao je u srpnju za 7,4 posto u odnosu na godinu prije, dok se uvoz loživog ulja povukao treći mjesec zaredom, pokazali su podaci carine ovog tjedna.
2 Odgovora
Logika…
Vise zalihe, manji rizici..