Zbog straha od sukoba na Bliskom istoku, cijene nafte rastu

Stockcake.com
Naftna bušotina, Foto: Stockacake.com

Cijene nafte nastavile su rasti u ponedjeljak, potaknute eskalacijom zabrinutosti oko potencijalnih pritisaka opskrbe od strane proizvođača s Bliskog istoka nakon pojačanih napada Izraela na snage koje podržava Iran u regiji.

Terminski ugovori nafte Brent za isporuku u studenom porasli su za 51 cent, na 72,49 dolara po barelu. Ovaj ugovor istječe u ponedjeljak, a aktivniji ugovor za prosinačku isporuku veći je za 50 centi, i iznosi 72,04 dolara. Ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte skuplji su za 43 centa, i iznose 68,61 dolara po barelu.

Cijene su u ponedjeljak bile podržane mogućnošću proširenja bliskoistočnog sukoba koji uključuje Iran, ključnog proizvođača i člana Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), nakon što je Izrael pojačao svoje napade na militantne skupine Hezbollah i Houthi koje Iran podržava.

Dok su prekomjerne zalihe ključna briga za tržišta nafte, tržišta se uglavnom boje eskalacije bliskoistočne krize koja bi mogla oslabiti zalihe iz ključnih proizvodnih regija“, rekla je za Reuters Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novoj.

U kontekstu odlučujućeg izraelskog napada na Hezbollah, cijene nafte će i dalje biti vođene dinamikom ponude i potražnje, rekao je Tony Sycamore, tržišni analitičar u IG-u.

„S obzirom na nadolazeći kraj dobrovoljnog smanjenja opskrbe OPEC+ 1. prosinca, WTI bi mogao testirati svoje najniže vrijednosti iz 2021. u rasponu od 61 do 62 dolara po barelu. Osim toga, unatoč nedavnom zaokretu u Kini, nije jasno hoće li se to pretočiti u veću potražnju za gorivom, s obzirom na napredak Kine u elektrifikaciji i dekarbonizaciji transportnog sektora”, dodao je Sycamore.

Kasnije tijekom ponedjeljka, tržišta će čekati i izjavu predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella za naznake o brzini monetarnog popuštanja središnje banke, a sedam drugih kreatora politike Feda trebalo bi govoriti ovaj tjedan, rekli su analitičari ANZ-a u bilješci.

„Budući da su Fed i druge velike središnje banke krenule u ublažavanje politike, određeni gospodarski oporavak mogao bi biti pred vratima“, rekla je Sachdeva iz Phillipa Nove.

Koliko dobro potražnja reagira na smanjenje stope i koliko kineska potražnja oživi nakon velikog poticaja unesenog prošlog tjedna, istakla je, na kraju će oblikovati dinamiku tržišta nafte u budućnosti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari