Zbog očekivanja snažne ljetne potražnje za gorivom u Kini i SAD-u, rastu cijene nafte

Freepik,com
Naftno polje, Foto: Freepik.com

Cijene nafte porasle su na trgovanju u srijedu, potaknute očekivanjima veće ljetne potražnje u dva najveća potrošača – Sjedinjenim Američkim Državama i Kini, iako su analitičari oprezni zbog šireg gospodarskog konteksta.

Terminski ugovori za Brent sirovu naftu skuplji su za 36 centi, na 69,07 američkih dolara (63,60 eura) po barelu. Terminski ugovori za američku WTI naftu skuplji su za 47 centi, na 66,99 dolara (61,71 eura).

Time je prekinut dvodnevni pad cijena, dok je tržište umanjilo zabrinutosti oko mogućih poremećaja u opskrbi nakon što je američki predsjednik Donald Trump zaprijetio uvođenjem carina na kupnju ruske nafte.

Glavni proizvođači nafte ukazuju na znakove boljeg gospodarskog rasta u drugoj polovici godine, prenosi Reuters, dok podaci iz Kine pokazuju stabilan rast.

„Snažna sezonska potražnja trenutačno pruža uzlazni zamah cijenama nafte, jer ljetna putovanja i industrijska aktivnost dosežu vrhunac. Povećana potrošnja benzina, osobito u SAD-u tijekom razdoblja praznika 4. srpnja, signalizira snažnu potražnju za gorivom, što pomaže ublažiti pritiske na smanjenje cijena uzrokovane rastom zaliha i zabrinutostima zbog carina.“, naveli su analitičari LSEG-a u bilješci.

Podaci iz Kine pokazali su da je rast u drugom tromjesečju usporio, ali manje nego što se strahovalo, djelomično zbog unaprijeđene kupnje kako bi se izbjegle američke carine. To je ublažilo dio zabrinutosti u vezi s gospodarstvom najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.

Isti podaci pokazuju i da je prerada sirove nafte u Kini u lipnju porasla za 8,5 posto u odnosu na prethodnu godinu, što upućuje na jaču potražnju za gorivom. Ipak, neki analitičari smatraju da je ovaj oporavak cijena tek privremen.

Većina stabilizacije tržišta sirove nafte nakon dviju nestabilnih sesija posljedica je blage tehničke korekcije, a ne značajne promjene temeljnih pokazatelja, rekla je Priyanka Sachdeva, viša analitičarka tržišta u tvrtki Phillip Nova.

„Investitori bi trebali pratiti inflaciju i očekivanja o kamatnim stopama u SAD-u, jer bi Trumpovo kontinuirano zalaganje za šire carine moglo izazvati inflaciju i smanjiti potražnju za gorivom u srednjem roku“, rekla je Sachdeva.

OPEC-ova retorika ostala je optimističnija, dodala je Sachdeva, pozivajući se na mjesečno izvješće te organizacije objavljeno u utorak, koje predviđa da će globalno gospodarstvo imati bolju izvedbu u drugoj polovici godine, čime bi se poboljšala i potražnja za naftom.

Brazil, Kina i Indija premašuju očekivanja, dok se SAD i EU oporavljaju u odnosu na prošlu godinu, navodi se u izvješću.

„Tehnički pokazatelji mogu ponuditi kratkoročnu podršku, ali tržištu temeljno nedostaje zamah. Dok se ne razjasni put globalnog rasta, smjer politika i stvarni oporavak potražnje – osobito iz Azije – tržište sirove nafte vjerojatno će ostati bez jasnog trenda“, rekla je Sachdeva.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari