Zbog inflacije i sve većih rizika od prirodnih katastrofa porasla potražnja za reosiguranjem

Pixabay.com
Osiguranje nekretnina, Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Veća vrijednost nekretnina, urbanizacija i sve veći troškovi popravaka zbog inflacije potaknut će potražnju i za osiguranjem i za reosiguranjem imovine, posebno na područjima koja su danas izložena pojačanom riziku prirodnih katastrofa, istaknuo je reosiguravatelj Swiss Re.

Prema Swiss Re Institutu, osigurani gubici od prirodnih katastrofa u prvoj su polovini ove godine iznosili 54,37 milijardi eura i veći su za 62 posto od desetogodišnjeg prosjeka.

“Ključne teme u sektoru uglavnom se nisu promijenile u odnosu na prošlu godinu, ali su se izazovi intenzivirali, što je dovelo do veće potražnje. Osiguravatelji su suočeni s većim rizicima od prirodnih katastrofa, gospodarskom neizvjesnošću i geopolitičkom nestabilnošću, a reosiguranje je prirodan način da se zaštite od velikih gubitaka”, kazao je izvršni direktor Swiss Re-ova reosiguranja imovine i od nezgoda Urs Baertsch.

Swiss Re također očekuje sve izraženiju potražnju za osiguranjem i reosiguranjem u inženjerstvu, što se poklapa s pozitivnim izgledima za građevinski sektor, posebno za projekte obnovljive energije.

Negativna su pojava za reosiguravatelje učestale parnice u SAD-u, prenosi Hina. Broj odštetnih zahtjeva raste snažnije od potrošačkih cijena. Ako se taj trend nastavi, njegov negativan utjecaj nadmašit će za godinu do dvije korist od viših kamatnih stopa u segmentu nezgoda, dodali su iz Swiss Re Instituta, što bi dodatno smanjilo kapacitete osiguravatelja.

Iako je porastao broj osiguranja od prirodnih katastrofa, bitno je znati što se sve treba osigurati jer neke police ne pokrivaju sve što je potrebno. Osim toga, u Hrvatskoj je početkom godine još uvijek manji broj ljudi uzimao takvo osiguranje.

“Prilikom osiguranja nekretnine važno je razlikovati osiguranje građevinskog dijela koje uključuje sve dijelove kuće ili stana poput podnih obloga, temelja, zidova, instalacija, pomoćnih objekata, ograde i slično. Osiguranjem građevinskog dijela nisu pokrivene štete nastale na stvarima u kućanstvu poput namještaja, tehnike, odjeće ili obuće, nakita, umjetnina i slično. One se osiguravaju osiguranjem kućanstva. Kućanstvo i građevinski dio mogu se osigurati zasebno ili u paketu, a nekretnina je u potpunosti osigurana samo uz osiguranje građevinskog dijela i osiguranje kućanstva. Važno je znati da se osiguranje od potresa ugovara kao dodatno pokriće za koje se plaća dodatna premija”, istaknuli su iz UNIQA osiguranja za Financije.hr.

Iz Allianza su nam otkrili da građani u Hrvatskoj najviše ugovaraju osiguranje građevinskog dijela objekta uglavnom jer je to uvjet za stambeni kredit kao što je i dio paketa osiguranja koji ugovaraju stambeni upravitelji. Savjetuju im da uz osiguranje građevinskog dijela objekta obavezno osiguraju i stvari u kućanstvu jer je nekretnina u potpunosti osigurana samo uz ugovaranje obje vrste osiguranja.

“U Hrvatskoj se najviše ugovaraju one vrste osiguranja za koje postoji zakonska obveza, a to je osiguranje od automobilske odgovornosti. Ako nam je vozilo važno, stambeni prostor bi nam trebao biti još važniji”, poručili su iz Triglav osiguranja, jedne od najstarijih osiguravajućih kuća u Hrvatskoj.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!