Zagreb domaćin sajma naoružanja i vojne opreme ASDA 2025

Otvorenje Jadranske vojne i zrakoplovne izložbe i konferencije - ASDA 2025. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

U Zagrebu je u utorak otvorena međunarodna izložba Jadranske vojne i zrakoplovne izložbe i konferencije (Adriatic Sea Defense & Aerospace Exhibition and Conference; ASDA) koju već osmi put ugošćuje Hrvatska, a koja se sad po prvi put održava u zagrebačkoj Areni.

Na izložbi se mogu vidjeti nove tehnologije izlagača iz cijelog svijeta, a između ostalog u Areni su izloženi i napredni sustavi koje hrvatska vojska kupuje ili namjerava kupiti, kao što su suvremeni njemački tenkovi Leopard, američki topničko-raketni sustav HIMARS, ili bespilotne letjelice turske proizvodnje Bayraktar.

Među izlagačima su američki Lockheed Martin, francuske tvrtke Dassault Aviation i Thales, izraelski Rafael Advanced Defense Systems i mnoge druge, a od hrvatskih kompanija tu su već etalbirani proizvođači iz sektora vojne opreme kao što su Šestan Busch ili HS Produkt, uz brojne manje tvrtke.

Sajam je u utorak posjetio i hrvatski ministar obrane Ivan Anušić, koji je najavio da Hrvatska planira povećati ulaganja u obranu na 2,7 posto BDP-a do 2027. godine, uz trend rasta do 3,0 posto do 2030. godine. Kako je izvijestila agencija Reuters, Hrvatska je trenutno u pregovorima o kupnji oko 50 tenkova Leopard, koji bi trebali biti isporučeni 2028. ASDA 2025 traje do četvrtka, 10. travnja 2025.

Europska unija je početkom prošlog mjeseca najavila plan o velikom povećanju izdvajanja za vojsku i obranu težak 800 milijardi eura u narednih nekoliko godina, Većina sredstava je osigurana preraspodjelom neiskorištenih sredstava iz postojećih fundova i prostoru za novu potrošnju koji će se ostaviti članicama ublažavanjem fiskalnih pravila Europske unije.

Od tog iznosa tek se 150 milijardi odnosi na europska sredstva i kreditiranja, a u Bruxellesu još uvijek traju rasprave treba li u natječaje za nabavku uvrstiti američke dobavljače, ili se europski novac treba trošiti na isključivo europske proizvođače, što uporno zagovaraju neke članice s velikom i razvijenom vojnom industrijom, poput Francuske.

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari