Cijene nafte blago su porasle u utorak nakon novih najava američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju sekundarnih carina na rusku sirovu naftu i napadu na Iran, no zabrinutost zbog utjecaja trgovinskog rata na globalni rast ograničila je dobitke.
Terminski ugovori na Brent naftu veći su za 21 cent i iznose 74,98 američka dolara (69,50 eura) po barelu, dok su terminski ugovori na američku West Texas Intermediate (WTI) naftu veći za 22 centa, i iznose 71,70 dolara (66,50 eura).
„Kratkoročni rizici su nagnuti prema rastu, s obzirom na prijetnje SAD-a sekundarnim carinama na rusku i iransku naftu, što navodi sudionike tržišta da uračunaju rizike od smanjene opskrbe naftom“, rekao je za Reuters Yeap Jun Rong, tržišni strateg u IG-u.
Ipak, trendovi su i dalje usmjereni na zabrinutost zbog nadolazećih carina koje bi mogle utjecati na globalnu potražnju, kao i na mogućnost povećane opskrbe OPEC-a i SAD-a, naglašava Yeap.
Anketa Reutersa među 49 ekonomista i analitičara u ožujku pokazala je da će cijene nafte ove godine vjerojatno ostati pod pritiskom zbog američkih carina i ekonomskog usporavanja u Indiji i Kini, dok OPEC+ povećava opskrbu.
Sporiji globalni rast mogao bi smanjiti potražnju za gorivom, što bi moglo nadoknaditi svaki pad opskrbe uzrokovan Trumpovim prijetnjama.
Nakon što su vijesti o Trumpovim prijetnjama u ponedjeljak inicijalno podigle cijene, trgovci su za Reuters izjavili da predsjednikove prijetnje Rusiji, barem zasad, vide kao blef.
Trump je u nedjelju za NBC News rekao da je vrlo ljut na ruskog predsjednika Vladimira Putina i da će uvesti sekundarne carine od 25 do 50 posto na kupce ruske nafte ako Moskva pokuša blokirati napore za okončanje rata u Ukrajini.
Carine na kupce ruske nafte, drugog najvećeg svjetskog izvoznika nafte, poremetile bi globalnu opskrbu i pogodile najveće moskovske kupce – Kinu i Indiju.
Trump je također zaprijetio Iranu sličnim carinama i bombardiranjem ako Teheran ne postigne dogovor s Bijelom kućom o svom nuklearnom programu.
Pročitajte još:
„Za sada se čini da je to samo prijetnja Rusiji i Iranu. Međutim, ako postane stvarnost, to bi stvorilo značajne rizike rasta na tržištu s obzirom na velike količine izvoza nafte iz tih zemalja“, rekli su u utorak stratezi za robna tržišta iz ING-a.
Tržište će pratiti i tjedne podatke o zalihama koje u utorak objavljuje Američki institut za naftu, a službena statistika Američke uprave za energetske informacije očekuje se u srijedu. Pet analitičara u anketi Reutersa procijenilo je da su američke zalihe sirove nafte u tjednu do 28. ožujka smanjene za oko 2,1 milijun barela.
Jedan odgovor
Zasigurno će biti rizično ne samo u Rusiji i Iranu, nego i u okolnim zemljama