Vrhovni sud RH je u revizijskom postupku donio odluku vezanu uz kredite u švicarskim francima te iznio pravno stajalište da tužitelj koji je prihvatio zakonom propisane uvjete konverzije CHF kredita u kredit u eurima nema pravo na povrat traženih iznosa temeljem odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi iz prvotnog ugovora.
Hrvatska udruga banaka u priopćenju ističe da je takvo stajalište o učincima konverzije u skladu i s ranije iznesenim stavom Vrhovnog suda u Oglednom postupku, iz kojeg proizlazi da bi pravo na povrat traženih iznosa postojalo isključivo u slučaju da konverzija nije provedena u skladu sa zakonom.
Svojom presudom Vrhovni sud je izrazio jasan stav u odnosu na smjer u kojem treba ići usklađivanje sudske prakse u odnosu na učinke konverzije provedene u skladu sa zakonom.
Kao ključna utvrđenja predmetne presude HUB navodi da je zakonom postignut cilj osigurati ravnopravan, a nikako povoljniji položaj u odnosu na dužnike koji su ugovore o kreditu inicijalno vezali uz valutu eura, da su konverzijom potrošači obeštećeni i po osnovi tečajnih razlika i po osnovi promjenjivosti kamatne stope te da se sklapanje ugovora o konverziji temeljilo se na informiranom pristanku i volji potrošača.
Pročitajte još:
Podsjetimo, poduzetnik, bloger, internetski aktivist i komunikacijski savjetnik Marko Rakar 2023. je godine zajedno s ekonomistom Vukom Vukovićem i još nekoliko suradnika osnovao Drugu fundaciju, trgovačko društvo koje pokušava omogućiti građanima s kreditom u “švicarcima” da naplate obeštećenje od banaka.
Zastupaju nekoliko tisuća građana pa trenutno imaju i nekoliko tisuća parnica u tijeku.