Von der Leyen u Pekingu: Odnosi Europe i Kine ‘došli su do prekretnice’

Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, Predsjednik Europskog vijeća, Antonio Costa, te povjerenica Europske komisije za vanjsku politiku, Kaja Kallas, pristižu u Veliku narodnu dvoranu u Pekingu na početak 25. Europsko-kineskog summita u Pekingu, 24. srpnja 2025. EPA/Andres Martinez Casares / EPA / POOL

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozvala je u četvrtak na “temeljni rebalans” trgovinskih veza EU i Kine, na summitu u Pekingu s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, dodavši da se bilateralni odnosi Kine i Europe nalaze “na prekretnici.”

Očekivanja su već bila relativno niska uoči tog sastanka na vrhu kojim se obilježava 50 godina diplomatskih veza između Kine i Europske unije, nakon što je proteklih nekoliko tjedana došlo do eskalacije napetosti i nesuglasica oko formata samog sastanka, a planirano trajanje summita naglo je prepolovljeno, na samo jedan dan, na zahtjev Pekinga.

Von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća, Antonio Costa, sastali su se s Xi Jinpingom na samom početku summita od kojeg se očekivalo da će biti posvećen raznim škakljivim pitanjima u odnosima Europe i Kine – od trgovinskih napetosti, pa sve do rata u Ukrajini.

“Kako se naša suradnja produbljuje, povećavaju se i neravnoteže. Došli smo do prijelomne točke,” rekla je Von der Leyen, pritom misleći na sve veći trgovinski deficit EU s Kinom, koji se prošle godine popeo na rekordnih 305,8 milijardi eura. “Važno je rebalansiranje naših bilateralnih odnosa… Od ključne je važnosti da Kina i Europa priznaju svoje razloge za zabrinutost, i predlože neka stvarna rješenja.”

Međutim, Xi Jinping je pozvao EU da donese “ispravne strateške odluke,” izvijestila je državna televizijska kuća CCTV, u jedva prikrivenoj kritici relativno agresivnih poruka iz Bruxellesa o Kini. “Što je međunarodna situacija ozbiljnija i složenija, to je i veća potreba da Kina i EU jačaju komunikaciju, poboljšaju uzajamno povjerenje i produbljuju suradnju,” kazao je Xi u obraćanju Von der Leyenu i Costi. “Kineski i europski čelnici trebali bi… donijeti ispravne strateške odluke koje ispunjavaju očekivanja građana.”

Tjedni prije summita bili su obilježeni trgovinskim prepucavanjima i zaoštravanjem retorike europskih dužnosnika, kao primjerice optužbe Von der Leyen od 8. srpnja da Kina preplavljuje globalna tržišta zbog viška proizvodnih kapaciteta, te da “omogućava rusku ratnu ekonomiju.”

Međutim, neposredno prije summita, Von der Leyen je zauzela nešto pomirljiviji ton, opisavši sastanak kao priliku za “unaprijeđenje i rebalans međusobnih odnosa,” u objavi na društvenim mrežama. “Uvjerena sam da možemo ostvariti uzajamno korisnu suradnju,” dodala je.

Von der Leyen i Costa trebali bi se kasnije sastati s kineskim premijerom Li Qiangom. Obje strane se nadaju da će kasnije izdati skromnu zajedničku izjavu o borbi protiv klimatskih promjena, što je trenutačno jedna od rijetkih svjetlijih točaka u odnosima EU i Kine.

Državna novinska agencija Xinhua također je odlučila smanjiti naglasak na rivalstvo Pekinga i Europske unije, napisavši da je Kina “ključan partner za Europu,” s kojim dijeli cijeli niz zajedničkih interesa. Obje strane dijele zajedničke interese u području trgovine, klimatskih promjena i globalnih institucija, navodi Xinhua, dodavši da te teme od zajedničkog interesa “ne bi trebale ostati u sjeni izoliranih točaka napetosti.” Europska unija definira Kinu kao “partnera, konkurenta i sistemskog suparnika.”

Očekuje se da će na summitu europski čelnici također s kineskim dužnosnicima razgovarati o temama kao što su električna vozila i kineski višak industrijskih kapaciteta. Kina je u travnju uvela strože kontrole izvoza rijetkih zemnih minerala, što je poremetilo lance opskrbe širom svijeta i dovelo do privremenog pauziranja proizvodnje europskih proizvođača automobila u svibnju.

No, izvoz magneta od rijetkih minerala prema EU skočio je u lipnju za 245 posto u odnosu na svibanj, i dosegao količinu od 1.364 tone – iako je to još uvijek 35 posto manja količina nego u istom mjesecu prethodne godine.

Europska unija će najvjerojatnije do kraja ovog mjeseca zaključiti trgovinski sporazum sa SAD-om o američkoj carini od 15 posto na europsku robu, nakon intenzivnih pregovora s američkom vladom u kojima će vjerojatno biti izbjegnuta dvostruko veća stopa od 30 posto kojom je prijetio predsjednik Donald Trump.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari