Od dolaska Donalda Trumpa na mjesto 47. predsjednika SAD-a, priče o uvođenjima, ali i odgodama carina se ne smiruju. Iako je i u njegovom prvom mandatu bila aktualna carina na vina iz Europe od 25 posto, tada su bila izuzeta pjenušava vina te vina s više od 14 posto alkohola.
No od ovog mandata, carine bi mogle biti rigoroznije – prva najava je sugerirala na carine od 200 posto na uvoz alkohola iz Europe, no 5. travnja i zvanično je uvedena carina od 20 posto na sve proizvode iz Europske unije.
Četiri dana kasnije, stopa je smanjena na deset posto, uz novu najavu da će od lipnja carine biti 50 posto. U nedjelju je ipak američki predsjednik objavio na društvenim mrežama da odgađa uvođenje carina od 50 posto na sav uvoz iz Europske unije u lipnju, rekavši da se rok za trgovinske pregovore Washingtona i EU produljuje do 9. srpnja.
Predsjednik Trump tvrdi da je predsjednica Europske komisije Ursula Von der Leyen tražila da odgodi carine do srpnja, što je on i prihvatio.
“Imali smo lijep razgovor, i složio sam se da pomaknem rok”, rekao je Trump prije povratka u Washington, nakon što je proveo vikend u New Jerseyu.
Von der Leyen je napisala u objavi na društvenim mrežama da je obavila “dobar razgovor” s Trumpom, i da je EU spremna na brzo djelovanje.

“Europa je spremna brzo i odlučno nastaviti s pregovorima. Za postizanje dobrog dogovora trebat će nam preostalo vrijeme do 9. srpnja”, rekla je Von der Leyen.
No, europski, pa i hrvatski vinari su u strahu. Do ponovnog izbora Donalda Trumpa, američko tržište je bilo sigurno izvozno tržište za mnoge od njih. Prema dostupnim podacima, najveći izvoznici vina iz Europske unije u Sjedinjene Američke Države su Francuska, Italija i Španjolska.
Francuska je primjerice, 2021. godine izvezla vina u vrijednosti od približno 2,2 milijarde eura, dok je izvoz iz Italije iznosio oko dvije milijarde eura. Španjolska je u istom razdoblju izvezla vina u vrijednosti od približno 370 milijuna eura. Ova tri proizvođača zajedno čine više od 70 posto ukupnog uvoza vina u SAD iz Europske unije.
Prošle je godine, globalni izvoz francuskih vina i žestokih pića smanjen za ukupno četiri posto, no prodaja burgundskih vina u SAD-u izuzetno je porasla. Tako je prema podacima Euronewsa, 2024. godine u SAD odlazila oko četvrtina izvoza vina iz Burgundije.
Što se tiče volumena, prodaja je porasla za 16 posto, na 20,9 milijuna boca ili 370 milijuna eura prihoda. Francuska, kao i cijela Europa, imaju veliki trgovinski suficit sa SAD-om kada je riječ o vinima i žestokim pićima.

Upravo zato, problem izvoza i carina nije zaobišao ni vinare iz Hrvatske. Tomislav Voštinić vlasnik vinarije Voštinić Klasnić koja se nalazi u Ivanić-Gradu, u Moslavini, za Financije.hr kaže kako je ova vinarija, poznata po proizvodnji stilski osam različitih vina od naše autohtone sorte škrlet, očekuje brojne probleme.
Ova vinarija izvozi oko 60 posto svojih vina upravo na područje Sjedinjenih Američkih Država.
“Naša vina su u SAD-u bila zanimljiva zbog autentičnosti, ali i same proizvodnje jer smo već šest godina u ekološkoj proizvodnji. Tako smo ostvarili suradnju sa SAD-om. Sada smo na 60 posto izvoza prema SAD-u, što sam ja limitirao, iako sam mogao izvesti praktički sve što smo proizveli. Nekako sam iz poslovnih razloga balansirao da ipak ne izvozimo sve u SAD”, kaže Voštinić.
Na potencijalno uvođenje carina na vina, kako kaže, sami proizvođači ne mogu utjecati, ali problemi koje će imati svakako će se osjetiti.
Pročitajte još:
“Tržišta EU-a i SAD-a su različita, što se tiče posla. EU je previše administrativna, prespora, i nama izvoz u SAD zaista znači jako puno. Naša vina su tamo tražena. Ali sad smo u problemima i polažemo nade u pregovore koji su u tijeku. Mi zaista ne znamo što će sada biti. Ove dane koristimo da punimo i izvozimo sve što imamo, SAD nam naručuje i povlači bukvalno sve jer ni oni ne znaju što će biti. Gotovo svakodnevno odlučujemo hoćemo li uopće puniti boce vinom i slati, jer ne znamo kad će carine stupiti na snagu”, kaže Voštinić.
Dok pregovori SAD-a i EU-a traju, neizvjesnost za vinare, ali i sve ostale izvozno orijentirane poduzetnike ostaje. Iz vinarije Voštinić kažu da ih u njihovom razvoju, osim carina i klimatskih promjena, ograničava i ogromna birokracija EU-a, prečeste promjene zakonske regulative, kao i prekomjerni inspekcijski nadzori te im je potrebna sustavna potpora.
5 Odgovora
Vjerujem da utječe na njihovo poslovanje s obzirom da je EU puna regulativa, a u SADu im je puno lakse poslovat. Sad će im bit puno skuplje…
Strašno, svim tvrtkama u EU je sada preteško
Sjajno.
Koma baš…
Nadam se da će pregovori između EU i SAD-a donijeti stabilnije i povoljnije uvjete za sve vinare