Vjerovnici Varteksa u stečaju većinom glasova odlučili su da se proizvodnja neće nastaviti, ali i da se nastavlja poslovanje u dijelu prodaje robe i održavanja hladnog pogona, navodi se u zapisniku objavljenom na sudskoj elektronskoj oglasnoj ploči.
Na skupštini održanoj 30. siječnja odlučivali su vjerovnici s ukupnim tražbinama od 22,49 milijuna eura, a za nastavak proizvodnje glasali su vjerovnici, uglavnom bivši radnici tog stečajnog dužnika, čiji je ukupan zbroj tražbina 1,61 milijuna eura.
S druge strane, za nastavak poslovanja koji se odnosi na prodaju robe i zadržavanje hladnog pogona glasovali su vjerovnici s više od 90 posto utvrđenih tražbina.
Stečajni upravitelj Tomislav Đuričin predložio je da se nastave poslovi vezani uz prodaju robe u trgovinama koji ostvaruju prihode te da bi bilo racionalno da se nastavi prodaja zaliha do kraja travnja. S druge strane, dao je i svoje viđenje poslovanja Varteksa s Ministarstvom obrane u proizvodnji službenih i svečanih odora.
“U slučaju prihvaćanja posla s Ministarstvom obrane i zadržavanja radnika proizvodnje, prema financijskim pokazateljima, ukupan rezultat od siječnja do svibnja bio bi minus od 220.000 eura. U slučaju zadržavanja samo maloprodaje, ukupan rezultat od siječnja do kraja travnja bi bila dobit od 430.000 eura, uz uvjet da su dobro procijenjeni maloprodajni rezultati”, istaknuo je Đuričin.
No, bez obzira na izglasanu odluku da se proizvodnja neće nastaviti, vjerovnici su izglasali i odluku kojom se daje suglasnost stečajnom upravitelju za poduzimanje pripremnih radnji radi istraživanje i pripreme ponude Ministarstvu obrane s time da će se za konačnu odluku o podnošenju ponude i sklapanju ugovora o javnoj nabavi službenih i svečanih odora glasovati na sljedećoj skupštini zakazanoj za 12. veljače.
Trgovački sud u Varaždinu otvorio je stečaj Varteksa 18. srpnja prošle godine.
Pročitajte još:
Varteksov stečajni upravitelj u razgovoru za financije.hr prije ovog sastanka je kazao da će im trebati pravo čudo kako bi ostvarili pozitivne poslovne rezultate. “U ovih šest mjeseci smo jako zadovoljni prodajnim rezultatima trgovina. Problem je u izuzetnoj sezonalnosti prodaje, jer u siječnju – htjeli mi to ili ne, mogli mi to ili ne – roba mora na popuste, jer to su pravila ove industrije. U veljači i ožujku su uvijek niži prodajni rezultati pa nas i to očekuje u narednom periodu. Nažalost, stari partneri Varteksa su imali dosta problema u prethodnom periodu pa nam se jako teško vraćaju i ta dva, tri mjeseca koja su, da tako kažemo, posebno izazovni i trebaju nam dodatni poslovi da zadržimo radnu snagu, još uvijek nemamo pokrivene. Stari partneri nisu otišli pod, recimo, lijepim uvjetima iz Varteksa nego su morali otići i sad ih je strah da se vrate i da rade s nama kad je ovako nezavidna situacija. Istovremeno su i svjesni da oni mogu stabilizirati situaciju no rizik za njih je prevelik. I to su vječiti pregovori s njima, koji još traju, što je i očekivano s obzirom na kompleksnost situacije, kazao je Đuričin.
21 Odgovora
Nema im spasa više
Činjenica da gase proizvodnju, ali nastavljaju s prodajom znači da se pokušavaju restrukturirati, možda prebaciti fokus na trgovinu umjesto proizvodnje. Nada u MORH-ovu narudžbu nije nova jer im je država već prije pomagala kroz ugovore za vojnu odjeću, ali pitanje je hoće li to sada biti dovoljno za spas. Možda da pozovu Martinu Dalić da spasi Varteks.
Istina, međutim teško da se mogu restrukturirati, taj proces su prošli 100x i dalje nista…zelim im svu sreću, ali ovo ne izgleda dobro!
Baš šteta, trebala bi im država pomoći kao i do sada
Da se Martina i ovdje ugradi…pa da ima ona iskustava u primanju extra bonusa u firmama gdje radnici rade za minimalac
A šteta, nekada su hranili pola varaždinske županije…
Šteta za takvu firmu s takvom tradicijom
Možda će narudžba od MORH-a pomoći u očuvanju radnih mjesta, trebat ce im u nadolezećim ratovima.
Šteta za firmu s takvom tradicijom
Katastrofa za jednu takvu kuću..
Roba koja se proizvodi u Kini je daleko konkurentnija na tržištu. Jeftina radna snaga, jeftine sirovine, jednostavno tekstilna industrija u RH ne moze konkurirati tomu!
Šteta za Vartrks imao je kvalitetnu proizvodnju.
Stata sto se takve firme gase.
Ovo je još jedan podsjetnik na potrebu ozbiljne industrijske strategije u Hrvatskoj – ako želimo zadržati domaću proizvodnju, potrebno je više od povremenih državnih narudžbi.
Vjerujem da ce do narudzbe doci, ali to je pretakanje iz supljeg u prazno
Bas steta. Nadam se da ce se restrukturirati i izboriti
Zalosno.
Velika šteta
bas mi je zao
Sve što valja propada,sve su uništili gamad lopovska.
Žao mi zaposlenika,baš tužno.