Utvrđen zakon kojim se ukidaju bankovne naknade po osnovnom računu

Pexels.com
Euri, Foto: Pexels.com/Folow

Vlada Republike Hrvatske usvojila je Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu, kojim se definira ukidanje brojnih naknada za građane, po osnovnom ili tekućem računu.

Ovim prijedlogom zakona, kako je pojasnio državni tajnik u Ministarstvu financija RH, Stipe Župan, potrošačima se omogućuje pristup računima za njihova redovna primanja, bez dodatnih troškova.

Zakonom se tako propisuje da kreditne institucije ne smiju naplaćivat naknadu za određene usluge vezane za račun za plaćanje na koji potrošač prima svoja redovna primanja odnosno plaću, mirovinu, stipendiju i druge slične vrste stalnih priljeva koji se primaju na račune za plaćanje.

„Kreditne institucije neće smjeti potrošačima naplaćivati sljedeće usluge: usluge otvaranja, vođenja i zatvaranja računa, usluge internetskog ili mobilnog bankarstva prema odabiru kreditne institucije, usluge koje omogućavaju polaganje gotovog novca za plaćanje na šalteru ili bankomatu izuzev obrade kovanog novca, usluge koje omogućuju podizanje gotovog novca s računa za plaćanje na šalteru ili bankomatu kreditne institucije koja vodi račun za plaćanje prema odabiru kreditne institucije. Također, i priljev nacionalnih i prekograničnih transakcija u eurima, usluge redovnog izdavanja debitne kartice i njezino korištenje ako kreditna institucija tu uslugu pruža, te na kraju, usluge izvršenja kreditnom karticom na fizičkim prodajnim mjestima“, rekao je Župan.

Poseban naglasak, kako je pojasnio, stavljen je na zaštitu umirovljenika i osjetljivih skupina, kojima će biti omogućeno da u okviru paketa besplatnih usluga, podižu gotov novac bez naknade i na šalteru i bankomatu kreditne ustanove kod koje imaju račun.

Vezano za osnovni račun, ovim nacrtom prijedloga zakona cilj je osigurati povoljnije uvjete za osjetljive skupine potrošača tako da kreditne institucije koje pružaju potrošačima usluge osnovnog računa, ne naplaćuju usluge za određene usluge u obuhvatu osnovnog računa potrošačima iz ove grupe.

„Također, osigurava se da se osjetljivim skupinama ne naplaćuje naknada za deset nacionalnih ili prekograničnih platnih transakcija mjesečno, u službenoj valuti Republike Hrvatske“, rekao je državni tajnik, Stipe Župan.

Pixabay.com
Bankomat, ilustracija Foto: Pixabay.com

Predviđeno je i da bi banke, do potpune uspostave Nacionalne bankomatske mreže, korisniku trebale osigurati dva puta mjesečno podizanje novca bez naknade na bilo kojem bankomatu, odnosno i na bankomatu koji nije od banke na kojoj se ima osnovni račun.

Dodatno, u svrhu smanjenja troškova za potrošače, zakonom su počele i aktivnosti koje se odnose na uspostavu nacionalne bankomatske mreže.

„Ova je odredba izravno povezana s inicijativom uspostave Nacionalne bankomatske mreže koja je odgovor na potrebu građana za bolju dostupnošću gotovinskih usluga, smanjenjem troškova te jačanjem financijske uključenosti osobito u područjima gdje je pristup bankomatima otežan. U tom smislu, planirano je da Vlada RH, Hrvatska narodna banka i banke, koje će biti sudionice, potpišu Memorandum kojim će definirati okvir suradnje s ciljem uspostave jedinstvene interoperabilne mreže bankomata na teritoriju Republike Hrvatske, koja bi u cijelosti trebala biti funkcionalna od 1. siječnja 2027. godine“, rekao je Župan.

Potpunom uspostavom ove bankomatske mreže, ukinule bi se naknade za podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka odnosno svi građani bi mogli podići novac na bankomatu bilo koje banke, bez naknade. Naravno, da bi se to i dogodilo – sve banke moraju biti potpisnice pomenutog memoranduma.

Zakon je upućen u daljnju proceduru no ostaje nejasno hoće li svi građani biti obuhvaćeni novim zakonskim odredbama ili se one primjenjuju tek na nove korisnike.

Usvojen je i Zakona o mirovinskom osiguranju, kojem cilj povećanje mirovine, a Vlada, između ostalog, planira uvesti nova prava poput godišnjeg dodatka na mirovinu, dodani staž ženama od godine dana za svako rođeno dijete, izmjenu formule po kojoj bi se mirovina od 1. srpnja usklađivala po formuli 85:15, umjesto dosadašnjih 70:30.

Na red je došlo i povećanje invalidskih mirovina koje se podižu za dodatnih deset posto, a odluka o visini dodatka na mirovinu s obzirom na broj godina staža bit će poznata u listopadu, dok će dodatak biti isplaćen u prosincu. 

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari