Usporavanje gospodarskog rasta Kine dovelo do pada cijena nafte Brent

Pixabay.com
Naftna bušotina, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte Brent pale su u utorak jer je spor gospodarski rast u Kini, najvećem svjetskom uvozniku sirove nafte, povećao zabrinutost oko potražnje.

Terminski ugovori sirove nafte Brent niži su za 17 centi, ili 0,2 posto, te iznose 77,35 američka dolara po barelu, dok se američkom sirovom naftom West Texas Intermediate (WTI), trgovalo po cijeni od 74,05 dolara, odnosno 50 centi, skuplje nego krajem prošlog tjedna, zbog jučerašnjeg američkog praznika. 

“Nafta je i dalje pod pritiskom s obzirom na dugotrajnu zabrinutost kineske potražnje. Slabiji od očekivanih PMI podaci tijekom vikenda malo bi pomogli u ublažavanju ovih zabrinutosti”, rekao je Warren Patterson iz ING-a za Reuters.

Kineski indeks menadžera nabave (PMI) u kolovozu je dosegao najnižu šestomjesečnu razinu. U ponedjeljak je zemlja izvijestila da su nove izvozne narudžbe u srpnju pale prvi put u osam mjeseci, a cijene novih kuća porasle su u kolovozu najslabijim tempom ove godine.

Također, u Libiji je u ponedjeljak zaustavljen izvoz nafte u glavnim lukama, a proizvodnja je smanjena u cijeloj zemlji, reklo je Reutersu šest inženjera, nastavljajući sukob suparničkih političkih frakcija oko kontrole središnje banke i prihoda od nafte.

Nacionalna naftna korporacija (NOC) proglasila je višu silu na svom naftnom polju El Feel od 2. rujna. Ukupna proizvodnja pala je na nešto više od 591.000 barela dnevno od 28. kolovoza s gotovo 959.000 barela dnevno, koliko je iznosila 26. kolovoza, priopćio je NOC.

Ipak, dio ponude trebao bi se vratiti na tržište budući da bi osam članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i podružnica, poznatih kao OPEC+, trebalo povećati proizvodnju za 180 000 barela po danu u listopadu. Plan će se vjerojatno ostvariti bez obzira na brige oko potražnje, prema izvorima iz industrije.

Planeri OPEC-a mogli bi odlučiti da očekivana nadolazeća smanjenja kamatnih stopa u SAD-u i zastoj u Libiji pružaju prostor za dodavanje više nafte, rekla je analitičarka RBC Capitala Helima Croft u bilješci.

“Prema našem mišljenju, produljeni prekid rada u Libiji mogao bi podržati cijene Brenta” oko 85 dolara po barelu, čak i uz dodatnu ponudu koja dolazi na tržište u četvrtom tromjesečju, rekla je Croft.

Istraživanje Reutersa u ponedjeljak pokazalo je da je OPEC-ova proizvodnja nafte prošli mjesec pala na najnižu razinu od siječnja.

Kontinuirani prekidi tokova opskrbe s Bliskog istoka također utječu na cijene nafte.

Dva naftna tankera napadnuta su u ponedjeljak u Crvenom moru kod Jemena, ali nisu pretrpjela veću štetu. Odgovornost su preuzeli Huti koje podržava Iran, a koji napadaju brodove u znak podrške Hamasovoj borbi protiv Izraela u Gazi.

2 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari