U Slatini se održava sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem na kojoj su predstavljena ključna ulaganja u taj dio naše zemlje – od poljoprivrede, vodnog gospodarstva i gospodarenja komunalnim otpadom do socijalne politike.
U posljednjih devet godina u pet slavonskih županija ugovorene su stotine projekata ukupne vrijednosti 4,5 milijardi eura. Osim podizanja kvalitete života i smanjenja razvojnih razlika, trebalo bi to približiti Hrvatsku europskom razvojnom prosjeku.
Ministrica regionalnog razvoja i EU fondova, Nataša Mikuš Žigman, predstavila je trogodišnji plan podrške gospodarskoj revitalizaciji Slavonije, Baranje i Srijema vrijedan nešto više od 22 milijuna eura.
Uoči sjednice, općinskim su načelnicima i gradonačelnicima dodijeljena i 104 ugovora za projekte vrijedne 100 milijuna eura a sredstvima će se financirati uglavnom poduzetničke zone u brojnim slavonskim mjestima, izgradnja infrastrukture u tim poduzetničkim zonama ili izgradnji različitih gospodarskih ili turističkih centara.
Ministrica zelene tranzicije i okoliša RH, Marija Vučković, predstavila je rezultate koji se odnose na vodno gospodarstvo. U posljednjih osam godina izgrađeno 927 km mreže javne odvodnje otpadnih voda i 450 kilometara mreže javne vodoopskrbe.
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike RH, Marin Piletić, je predstavio novi ciklus ulaganja na području pet slavonskih županija i nove faze dobro poznatih projekata u Hrvatskoj poput “Projekta zaželi”, aktivne mjere zapošljavanja i pomoćnika u nastavi.

Ministar poljoprivrede, David Vlajčić, kazao je za HRT kako je isplaćeno više od 41 milijun eura za više od 2.500 korisnika za pomoć svinjogojcima stradalima od afričke svinjske kuge.
„Do sada smo iz takozvane mjere 23 isplatili ukupno preko 44 milijuna eura za sve prirodne nepogode u prošloj godini iz kriznih rezervi što je dijelom financirano iz sredstava EU, a onda i iz nacionalnih sredstava u jednom manjem dijelu – osam i pol milijuna eura. Sve to govori da je država tu za sve poljoprivrednike. Naravno bilo bi bolje da je tih sredstava više“, rekao ministar Vlajčić.
Sjednice pokazuju i strateško opredjeljenje Vlade RH za kontinuiran razvoj ovog dijela Hrvatske.
„Ovaj naš projekt je dio onoga što radimo zbog Nacionalne razvojne strategije koju je Sabor na prijedlog Vlade usvojio prije nekoliko godina i naravno da je relevantan iz aspekta demografske revitalizacije, digitalne transformacije, zelene tranzicije, ulaganja u obrazovanje, produktivnost, inovativnost i u konačnici u konkurentnost Hrvatske“, naglasio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade RH.
Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije ističe važnost ove inicijative.
„Inicijativa Slavonija, Baranja Srijem ima jednu posebnu težinu jer pokazuje da država nije zaboravila istok, nije zaboravila Slavoniju nego je spremna ulagati, razvijati i stavrati nove temelje za našu budućnost“, rekao je župan Andrović.
Pročitajte još:
Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan je 8. ožujka 2017. godine kao savjetodavno tijelo na području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru „Projekta Slavonija, Baranja i Srijem“.
Do sada su sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održane u Osijeku, Požegi, Slavonskom Brodu, Virovitici, Vinkovcima, Belom Manastiru, Pakracu, Novoj Gradiški, Orahovici, Vukovaru, Našicama, Pleternici, Okučanima, Pitomači, Otoku, Đakovu , Jakšiću i Slavonskom Šamcu.