Talijanska banka UniCredit najavila je da će 28. travnja aktivirati ponudu za kupnju domaćeg konkurenta Banco BPM, a istodobno je francuska banka Credit Agricole objavila da je dobila odobrenje Europske središnje banke (ESB) za akviziciju udjela u istoj banci kojom će se on popeti na gotovo 20 posto.
Credit Agricole je postao glavni ulagač u Banco BPM 2022. godine kada je kupio početnih 9,2 posto treće najveće talijanske banke. Neposredno prije toga zbio se neuspjeli prvi pokušaj UniCredita da preuzme Banco BPM.
Francuska banka je otklonila mogućnost da krene u utrku s UniCreditom, ali bankari smatraju da je Credit Agricole glavna prepreka za ambicije glavnog izvršnog direktora UniCredita Andreu Orcela.
A ambicije Orcela i UniCredita su velike i ne svode se samo na Banco BPM. Orcel bi zapravo htio pretvoriti UniCredit u jednog od ključnih igrača konsolidacije u bankarskom sektoru na europskom tržištu, pa stoga već neko vrijeme puše za vratom i njemačkom Commerzbanku.
Konsolidacija u europskom bankarskom sektoru već se neko vrijeme vidi kao način da se podigne globalna konkurentnost europskih banaka u ulaganju u inovacije i investicijskom bankarstvu, no s druge strane dominiraju želja za lokalnom kontrolom i stvaranjem nacionalnih prvaka, kao i neprijateljstvo prema prekograničnim spajanjima.
Što se tiče UniCreditova talijanskog suparnika, Orcelova objava prošlog studenoga da namjerava kupiti Banco BPM poremetila je planove talijanskog ministarstva financija o spajanju te banke s bankom Monte dei Paschi di Siena koju je država spasila od propasti prije nešto više od osam godina.
Kako bi osnažio obranu od UniCredita Credit Agricole je u prosincu počeo povećavati svoj mogući udio u Banco BPM preko ugovora o financijskim izvedenicama uz neslužbenu suglasnost vlade u Rimu.
Italija je drugo najveće tržište za Credit Agricole nakon Francuske.
Ponuda UniCredita za Banco BPM teška je 14 milijardi eura, odobrenje ESB-a za pokretanje akvizicije došlo je krajem ožujka.

Ponuda će biti otvorena od 28. travnja do 23. lipnja. Ideja je integrirati Banco BPM u UniCredit u razdoblju od 12 mjeseci i onda postići potpunu sinergiju u idućih 12 mjeseci.
Ako uspije kupiti Banco BPM, UniCredit bi preskočio Intesu Sanpaolo i postao bi najveća talijanska banka s više od 3.300 poslovnica diljem zemlje. Intesa Sanpaolo poziciju najveće talijanske banke drži od 2020. godine.
Istodobno, UniCredit bi postao 14. najveća europska banka. Ispred nje, na 13. mjestu, bi se našla španjolska banka BBVA ako uspije preuzeti Banco Sabadell. To bi bile dvije daleko najveće europske akvizicije u bankarskom sektoru u ovom desetljeću.
Inače, Credit Agricole je treća najveća europska banka po imovini iza britanskog HSBC-a i francuske BNP Paribas.
“Europa treba jače i veće banke koje bi pomogle razvoju njezina gospodarstva i konkurentnosti naspram drugih glavnih globalnih ekonomskih aktera. Zahvaljujući obavljenom poslu u protekle tri godine UniCredit je dobro pozicioniran da odgovori na taj izazov”, poručio je Orcel u trenutku objave namjere kupnje talijanskog rivala.
Odlučnost Orcela nije upitna, kao ni činjenica da je uspio dobro postaviti poslovanje UniCredita, no jednako kao za Banco BPM nailazi za komplikacije i kod pokušaja preuzimanja Commerzbanka.
Istina je da je protekloga mjeseca UniCredit dobio odobrenje ESB-a za posjedovanje 29,9 posto dionica Commerzbanka, no raspoloženje u toj njemačkoj banci, kao i u vladinim krugovima, ne ide u prilog planovima skovanim u Milanu.
Prema podacima iz sredine ožujka, imovina UniCredita bila je vrijedna 816 milijardi eura, a Commerzbanka 555 milijardi eura. Ukupno dvije banke imaju više od 100 tisuća zaposlenih.
Ambicije UniCredita prema Commerzbanku datiraju još iz 2001. godine, a u vrijeme globalne financijske krize njemačka država je morala spašavati Commerzbank.
Prema najnovijim izjavama Orcela, UniCredit može čekati do 2027. godine za konačnu odluku o preuzimanju Commerzbanka.
Pročitajte još:
Profesor poslovnog prava na frankfurtskom Goethe sveučilištu Tobias Troeger smatra da eurozona, s obzirom na nedovršenost projekta bankovne unije, nije opremljena za suočavanje s krizom banke takve veličine kakvu bi imala novonastala banka nakon UniCreditova preuzimanja Commerzbanka.
“Razumijem zabrinutost političara oko prekogranične konsolidacije u bankovnom sektoru prije no što je postavljen odgovarajući institucionalni okvir”, rekao je za Reuters.
Jedan odgovor
Ovi događaji ukazuju na složenost prekograničnih bankarskih akvizicija u Europi, gdje nacionalni interesi i konkurentske strategije često predstavljaju značajne prepreke