U svijetu je, u prvom tromjesečju ove godine, na putu s noćenjem bilo više od 300 milijuna turista, što je oko 14 milijuna ili pet posto više nego u istom lanjskom razdoblju, dok se na ostatak godine, posebice ljeto, gleda s opreznim optimizmom, kaže se u analizi svjetske turističke organizacija UN Tourism.
Optimizam za ljetnu sezona proizlazi iz odgovora stručnjaka diljem svijeta, koji su se u istraživanju UN Tourisma složili da će na raspoloženje za putovanja i potrošnju turista ove godine ipak potencijalno utjecati neizvjesnosti i nepredvidljivosti uslijed novih trgovinskih tarifa, ali i geopolitičkih nesigurnosti u mnogim krajevima svijeta.
Tako oko 33 posto stručnjaka svjetskom turizmu ove godine predviđa rezultate slične kao prošle, 22 posto lošije, a 45 posto da će biti nešto bolji, pri čemu predviđaju i da će turisti i dalje najviše u izboru odredišta i putovanja tražiti vrijednost za novac, ali i da bi mogli putovati bliže domu ili na kraća putovanja.
Prema podacima iz svjetskog turističkog barometra UN Tourisma, 300 milijuna stranih turista koji su putovali svijetom u prva tri mjeseca ove godine, za tri posto je više u odnosu na do sada rekordnu 2019. godinu.
To iz UN Tourisma ocjenjuju snažnim rezultatom i još jednim dokazom otpornosti turizma s obzirom na razne napetosti u svijetu te visoku inflaciju odnosno porast cijena putničkih i turističkih usluga.
Iako rezultati za prvo tromjesečje nisu jednako dobri u svim svjetskim područjima, Europa je zadržala poziciju najposjećenije svjetske regije primivši 125 milijuna međunarodnih turista ili dva posto više nego u istom tromjesečju 2024. i pet posto više nego u istom razdoblju 2019. godine.

Važnim tu ističu dvopostotni rast dolazaka turista u mediteranski dio Europe, navodi Hina, jer to znači da rastu i izvansezonska putovanja, a porast dolazaka turista od osam posto ostvarila je i srednja i istočna Europa.
Osim Europe, rast dolazaka stranih turista ostvarila je Afrika, od devet posto u odnosu na prvo tromjesečje 2024., a nastavak rasta je i na Bliskom Istoku, za jedan posto, dok je u Aziji i Pacifiku bilo 12 posto više dolazaka međunarodnih turista, no to je oko osam posto manje nego prije pandemije.
Prenoseći podatke zrakoplovne udruge IATA-e, iz UN Tourisma iznose i da je u prva tri mjeseca ove godine porasla potražnja za međunarodnim zračnim putovanjima i to za osam posto u odnosu na lanjska prva tri mjeseca, uz rast međunarodnog zračnog kapaciteta od sedam posto.
Pročitajte još:
Porast potražnje i putovanja mnogim je odredištima donio i porast prihoda od turizma, koji su prema dostupnim podacima za prve mjesece 2025. primjerice u Španjolskoj porasli za devet posto u odnosu na prošlu godinu, u Turskoj za sedam posto, Grčkoj, Italiji i Portugalu za po četiri posto, u Francuskoj za šest posto, a u Norveškoj i Danskoj i znatno više, za 20 odnosno 11 posto.
Prihodi od međunarodnih turista rasli su i u Japanu, Nepalu, Južnoj Koreji i Mongoliji, dok je primjerice taj prihod u SAD-u rastao za tri posto u odnosu na lanjska prva tri mjeseca.
Jedan odgovor
Prestanite s turizmom