Udruga Glas poduzetnika (UGP) upozorila je u petak da da novi Zakon o strancima guši mikro i male poduzetnike zbog dugotrajnog procesa izdavanja dozvola stranim radnicima, kao i zbog rigidno propisanog uvjeta o minimalnom prometu od 10.000 eura te predlaže hitna rješenja.
“Zbog neadekvatnog zakonskog rješenja i neučinkovitosti sustava unutar MUP-a, hrvatski poduzetnici ostaju bez prijeko potrebne radne snage, a njihovo poslovanje je ozbiljno ugroženo. Udruga Glas poduzetnika poziva ministra Božinovića i nadležne institucije da hitno reagiraju – zakon treba prilagoditi stvarnim okolnostima na tržištu, a sustav izdavanja radnih dozvola reorganizirati i ubrzati. Hrvatsko gospodarstvo ne smije biti žrtva birokracije i nerazumijevanja ključnih sektora poput turizma i građevine”, istakao je Boris Podobnik, predsjednik UGP-a.
Kako je navedeno u priopćenju, ova Udruga svakodnevno zaprima brojne pritužbe mikro i malih poduzetnika o tome da mjesecima čekaju dozvole za zapošljavanje stranih radnika. Pritom, kako ističu, mnogi su odbijeni zbog rigidnog uvjeta o minimalnom prometu od 10.000 eura u svakom od posljednjih šest mjeseci, dok drugima, prema informacijama s terena, zahtjevi stoje neriješeni i po šest mjeseci.
Glavni razlog tome je, kažu u UPG-u, novi zakonski okvir, te neučinkovit i iznimno spor sustav unutar Ministarstva unutarnjih poslova (MUP).
“Ovakvo zakonsko rješenje još je jedan primjer mjere koja izravno šteti mikro i malim poduzetnicima, a pokazuje i zabrinjavajuće nerazumijevanje zakonodavca za stvarne okolnosti poslovanja u Hrvatskoj – posebno u sektorima poput turizma i građevine koji su izrazito sezonalni”, kažu u UPG-u.
Navode primjer da građevinska tvrtka može u siječnju ostvariti prihod od 500.000 eura, u ožujku 300.000 eura, no zbog manjka prometa u veljači gubi pravo na zapošljavanje stranih radnika, iako joj je prosječni mjesečni prihod daleko iznad propisanog minimuma, prenosi Hina. Još je apsurdnije, napominju, da se istim tim firmama na obali zabranjuje rad u ljetnim mjesecima, a zatim im se zamjera što nemaju redovan prihod.
Kažu da je slična situacija i u turizmu – sezonalnost poslovanja znači da restorani i drugi subjekti na moru zimi ostvaruju vrlo mali promet, dok tijekom ljeta zapošljavaju više radnika i bilježe visoke prihode.
Pročitajte još:
Upozoravaju da takav zakon ozbiljno ugrožava egzistenciju tisuća obitelji koje ovise o radu u tim sektorima te pozivaju nadležne institucije na hitnu reakciju. Predlažu i rješenja i to da MUP mora izvršiti odgovarajuću preraspodjelu kadrova i ojačati kapacitete sektora koji se bavi izdavanjem radnih dozvola, a proces izdavanja dozvola treba racionalizirati i vremenski ograničiti na najdulje na 30 dana od predaje uredne dokumentacije.
Smatraju i da kriterije za promet treba prilagoditi realnim okolnostima poslovanja, posebno vodeći računa o sezonalnosti sektora kao što su turizam i građevina.