U svijetu više od 600 milijuna kibernetičkih napada dnevno

Pixabay.com
Microsoft, Foto: Pixabay.com

U svijetu se trenutačno korisnici sustava koje podržava Microsoft suočavaju s oko 600 milijuna kibernetičkih napada dnevno i to je u velikoj mjeri povezano s geopolitičkim sukobima, navodi se u izvješću “Digitalna obrana” koje godišnje priprema Microsoft.

Izvješće obuhvaća razdoblje od srpnja prošle do srpnja ove godine i navodi da kibernetički napadi potiču kako od kriminalaca tako i od državnih aktera. Tijekom tog razdoblja broj napada ucjenjivačkim programima (ransomware) je porastao 2,75 puta prema prethodnih 12 mjeseci, no postotak organizacija koje su bile ucijenjene smanjen je za više od tri puta.

Najčešći su napadi na lozinke budući da napadači računaju na predvidljivo ljudsko ponašanje kao što je odabir lako pamtljivih lozinki i njihovo korištenje na više web stranica (phishing). Prema izvješću, napadi na lozinke čine 99 posto svih napada na identitet korisnika.

Microsoft navodi kao alarmantan oblik prijevare ‘techscam’ što je zapravo obmanjivanje korisnika predstavljanjem legitimnih usluga, lažnom tehničkom podrškom ili oglasima.

Takvi napadi su od 2021. do 2023. porasli 400 posto, dok je kod ‘phishinga’ rast 30 posto te kod ‘malwarea’ 180 posto, navodi Hina. Napadi uskraćivanjem mrežnih resursa (DdoS napadi) također su u porastu, i to četiri puta u odnosu na stanje u prethodnom izvješću.

Za Microsoft nema dvojbe da učinkovit odgovor na kibernetički kriminal traži suradnju javnog i privatnog sektora. Dodaje i da vlade trebaju uvesti značajne kazne za zlonamjerne aktivnosti, a provedba sadašnjih međunarodnih standarda u kibernetičkom prostoru nije dovoljno učinkovita što ima za posljedicu nastavak agresivnih aktivnosti koje podupiru države.

“Geopolitički sukobi su pokretači kibernetičkih kampanja i napada, a države postaju sve agresivnije u kibernetičkom prostoru s razinama tehničke sofisticiranosti koje odražavaju povećana ulaganja u resurse i obuku. Ruski, iranski i kineski akteri intenzivirali su kibernetičke operacije oko trenutno aktivnih sukoba, pa su ruski napadi prvenstveno ciljali Ukrajinu i zemlje NATO-a, a kineski Tajvan i jugoistočnu Aziju. Rat između Izraela i Hamasa intenzivirao je i iranske kibernetičke aktivnosti na Izrael, SAD i zemlje Zaljeva, a i Rusija i Iran također su koristili rat i američke izbore za širenje propagande koja izaziva podjele”, navodi se u izvješću Microsofta.

Ta tvrtka dodaje da kibernetički kriminalci eksperimentiraju i sa zloporabom umjetne inteligencije koju nastoje iskoristiti i ekipe za sigurnost kako bi se moglo brže odgovoriti na kibernetičke prijetnje.

3 Odgovora

  1. I u Ujedinjenom Kraljvstvu u zadnjih mjesec dana stalno čitam takve vijesti, užas….

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari