Inflacija u Hrvatskoj, mjerena indeksom potrošačkih cijena, u kolovozu 2024. u prosjeku je bila viša za 1,8 posto, dok je na mjesečnoj razini porasla za 0,1 posto, pokazala je prva procjena Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Prema glavnim komponentama indeksa, odnosno posebnim agregatima, procijenjena godišnja stopa promjene za usluge iznosi 5,9 posto, za hranu, piće i duhan 2,3 posto, a za industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,5 posto, dok je za energiju manja za 3,7 posto.
U kolovozu je porast stope promjene na mjesečnoj razini procijenjen je za komponente usluge, za 0,8 posto, te hrana, piće i duhan, za 0,6 posto. S druge strane, pad stope procijenjen je za komponente industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije i energija, po svakoj komponenti za 0,9 posto.
Konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u kolovozu, prema Europskoj klasifikaciji osobne potrošnje prema namjeni (ECOICOP), bit će objavljeni 17. rujna ove godine.
I Eurostat, statistički ured Europske unije, je objavio prvu procjenu inflacije za kolovoz 2024. u eurozoni. Prema tim podacima, očekuje se da će godišnja inflacija u eurozoni, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznositi 2,2 posto u kolovozu, što je pad u odnosu na srpanj kada je iznosila 2,6 posto.
Statističari predviđaju da će usluge imati najvišu godišnju stopu inflacije u kolovozu i to 4,2 posto, u odnosu na isto razdoblje lani. Slijede ih hrana, alkohol i duhan s 2,4 posto te neenergetski industrijski proizvodi s 0,4 posto. Kod energije se pak očekuje pad od tri posto, nakon što su u prošlom mjesecu cijene energije bile veće za 1,2 posto.
Eurostat navodi da je u kolovozu, kada se isključe cijene energije i svježe hrane, godišnja stopa inflacije u eurozoni iznosila 2,8 posto.
U kolovozu u odnosu na srpanj ove godine, cijene u eurozoni su bile veće za 0,2 posto, a kada se isključe energija i hrana porasle su za 0,3 posto.
Među zemljama članicama, Belgija je bila na prvom mjestu s najsnažnijim rastom cijena na godišnjoj razini, za 4,5 posto. Drugo i treće mjesto zauzele su Estonija i Nizozemska s rastom cijena za 3,4 posto, odnosno 3,3 posto.
U Hrvatskoj su potrošačke cijene, prema Eurostatu, porasle za tri posto na godišnjoj razini, a na mjesečnoj za 0,1 posto.
Pročitajte još:
Najmanji rast cijena na godišnjoj razini zabilježen je u Litvi i Latviji, za 0,7 posto, odnosno 0,9 posto. Slijede Finska, Slovenija i Irska s rastom od po 1,1 posto.
U Francuskoj je zabilježen godišnji rast cijena od 2,2 posto, a na mjesečnoj razini su porasle za 0,6 posto. U srpnju su potrošačke cijene, mjerene HICP-om, u Francuskoj bile veće za 2,7 posto, a u lipnju za 2,5 posto. S obzirom na to da su ove godine u toj državi održane Olimpijske igre, u razdoblju od 26. srpnja do 11. kolovoza, može se vidjeti da su nakon njih potrošačke cijene na godišnjoj razini bile manje za 0,5 posto.
4 Odgovora
Eto ga na!
Veliki je tu utjecaj turizma
Ne vjerujem!
Ajajaj, opet porasla…