Tržišta nafte prate odluke Libije i OPEC-a, cijene u padu

Pixabay.com
Naftna bušotina, Foto: Pixabay.com

Cijene nafte treći dan za redom u padu na svjetskim tržištima, jer su tržišta fiksirana na Libiju i OPEC i njihove odluke.

Terminski ugovori nafte Brent niži su za 20 centi, te iznose 71,40 američkih dolara po barelu, dok su ugovori američke West Texas Intermediate (WTI) nafte jeftiniji za 14 centi, te iznose 67,53 dolara. Na tjednoj razini, nafta Brent trebala bi pasti četiri, dok je WTI bio na putu da padne šest posto.

Iako su ulagači pozdravili odluke kineske vlade i objavu poticaja za gospodarstvo, čini se ipak da su tržišta nafte ovaj tjedan fiksirana na Libiju i OPEC, rekla je za Reuters Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novoj. Očekuje se i da će dodatne fiskalne mjere biti objavljeno prije kineskih praznika koji počinju 1. listopada.

“Iako je neizvjesno hoće li se kineski poticaji pretvoriti u veću potražnju za gorivom, ipak bi mogli ponuditi malo predaha tržištu nafte. Nedavna odluka OPEC+ o povećanju proizvodnje samo je doprinijela sumornosti”, rekla je Sachdeva, dodajući da se tržište nafte u posljednjih nekoliko mjeseci bori sa slabljenjem potražnje.

U međuvremenu, suparničke frakcije koje traže kontrolu nad Središnjom bankom Libije potpisale su sporazum o okončanju svog spora. Spor je izazvao naglo smanjenje proizvodnje i izvoza nafte u zemlji, s izvozom sirove nafte na 400.000 barela dnevno ovog mjeseca, s više od milijun barela prošlog mjeseca.

„Sporazum bi mogao dovesti do povratka više od 500.000 barela dnevno libijske ponude na tržišta“, rekao je analitičar ANZ banke Daniel Hynes.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici, grupa poznata kao OPEC+, trenutačno smanjuju proizvodnju nafte za ukupno 5,86 milijuna barela dnevno, ali planiraju poništiti 180 000 barela dnevno tih smanjenja u prosincu.

U medijskom izvješću od srijede tvrdi se da je prethodno najavljeni preokret posljedica odluke Saudijske Arabije da odustane od ciljane cijene nafte od 100 dolara i dobije tržišni udio, uzrokovalo pad cijena nafte za tri posto, na prethodnoj sesiji.

“Sve u svemu, evidentno je da tržišta nafte ostaju vrlo oprezna u pogledu globalne bilance nafte u 2025. i onoga što bi OPEC+ “trebao učiniti”, pri čemu je nedavno lošije raspoloženje naglašeno rekordno niskom neto duljinom u ugovorima ICE Brent za upravljano pozicioniranje novca,” rekli su analitičari FGE Energy, prenosi Reuters.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari