Američki predsjednik Donald Trump ostvario je najave i u ponedjeljak uveo jedinstveni namet od 25 posto na sav uvoz čelika i aluminija “bez iznimki i bez izuzeća.” Trump opravdava taj potez jačanjem domaće industrije – ali istovremeno riskira i pokretanje trgovinskog rata s dosadašnjim partnerima.
Ranije je stopa na uvoz aluminija bila 10 posto. Trump je tom odlukom eliminirao i sve dosadašnje bilateralne sporazume i kvote koje su dogovorili njegovi prethodnici, kao i ukinuo izuzeća za stotine tisuća proizvoda od čelika i aluminija na koje se dosadašnji režim nije primjenjivao.
Iz Bijele kuće su potvrdili da bi nova pravila trebala stupiti na snagu 4. ožujka, prenosi Reuters. Nova carina od 25 posto će se primjenjivati na milijune tona čelika i aluminija koji dolaze u SAD iz Kanade, Brazila, Meksika i Južne Koreje, koje su dosad zbog trgovinskih sporazuma mogle dolaziti na američko tržište bez plaćanja bilo kakvih nameta.
Ovakav jedinstveni porez od 25 posto na uvoz metalne sirovine je uveden “kako bi svi razumjeli što to znači,” rekao je Trump, dodavši da se radi o “25 posto, bez iznimaka, bez izuzetaka. To se odnosi na sve zemlje, bez obzira otkud roba dolazi.”
Ipak, Trump je kasnije spomenuo da će “dobro razmotriti” zahtjev Australije da ju se izuzme iz novih nameta na čelik, zbog trgovinskog deficita kojeg Australija ima sa SAD-om. Nova pravila su nastavak i pooštrenje carinskih pravila koje je 2018. uveo Trump.
Trump je najavio i uvođenje novog standarda za Sjevernu Ameriku, kojom će se propisati da se uvezeni čelik “topi i lijeva”, a aluminij “tali i lijeva” unutar kontinenta – kako bi se izbjegao uvoz kineske i ruske neobrađene sirovine kojima proizvođači zaobilaze carinske propise. Novi nameti će se odnositi i na gotove proizvode od uvoznog čelika, poput čeličnih ili aluminijskih konstrukcija koje se koriste u građevini.
“Ove carine na čelik i aluminij 2.0 okončat će uvoz po dampinškim cijenama, povećati domaću proizvodnju, i učvrstiti našu industriju čelika i aluminija, kao okosnicu i stup američke gospodarske i nacionalne sigurnosti,” rekao je novinarima Trumpov trgovinski savjetnik Peter Navarro.
Dok je potpisivao taj dekret u Bijeloj kući, Trump je spomenuo kako će nakon tog uslijediti i odluka o uvođenju recipročnih tarifa “u naredna dva dana”, za sve zemlje koje imaju carinu na američku robu, dodavši kako također razmatra i nove nameta na uvoz automobila, poluvodiča, kao i za farmaceutske proizvode.
Američka industrija je jako ovisna o uvoznom aluminiju, i oko pola aluminija na američkom tržištu stiže iz uvoza. Od tog uvoza gotovo 80 posto stiže iz susjedne Kanade, dok su drugi veliki izvori za aluminij Ujedinjeni Arapski Emirati i Kina. U globalnim okvirima američka proizvodnja aluminija je malena – u SAD-u se proizvodi tek 1.7 posto svjetske proizvodnje.
Što se čelika tiče, iz uvoza stiže gotovo četvrtina (23 posto) američke potrošnje, a najveći dobavljači su Kanada, Brazil i Meksiko. Iako je Kina najveći svjetski proizvođač, vrlo male količine kineskog čelika završavaju u SAD-u, pogotovo nakon što je Trump 2018. već uveo namet od 25 posto na kineski čelik.
Oko 40 posto čelika za američku industriju, ili oko 10,1 milijuna tona, stiže iz Kanade i Meksika, a među većim dobavljačima su i Brazil i Južna Koreja.
Kanadski ministar za industriju François-Philippe Champagne rekao je da su novi američki nameti “potpuno neopravdani,” i napomenuo da kanadski čelik i aluminij podržavaju ključne američke industrije, što uključuje vojnu industriju, brodogradnju, energetiku, i autoindustriju.
Iako Kina nije bitna kao direktni izvoznik čelika u SAD, iz Kine dolazi većina svjetskog viška čelika. To znači da subvencionirana proizvodnja u Kini prisiljava druge zemlje da umjesto na domaće tržište plasiraju više čelika u izvoz, pa dolazi i do pretovara kineskog čelika kroz druge zemlje prije slanja u SAD, kako bi se izbjegle carine i druga trgovinska ograničenja.
Pročitajte još:
Dionice europskih i azijskih čeličana su zabilježile pad na svjetskim tržištima uoči Trumpove odluke, a u utorak su dodatno pale i dionice kineskih čeličana. S druge strane, dionice američkih proizvođača čelika i aluminija su porasle.
Trump je prvi put uveo namete za čelik i aluminij za vrijeme prvog mandata, 2018. godine, i za to je iskoristio zakonsku odredbu o nacionalnoj sigurnosti koja je ugrađena u zakon u vrijeme Hladnog rata. No, naknadno je uveo izuzeća za neke zemlje, među kojima su bile Kanada, Meksiko i Australija – a za neke druge je dogovorio kvote za bescarinski uvoz, poput Brazila, Južne Koreje i Argentine.