Trump tvrdi da spašava Hollywood uvođenjem ‘carina’ na filmove snimane u inozemstvu

Ilustracija: Multimedios Del Sureste / Pixabay

Američki predsjednik Donald Trump u nedjelju je najavio “carinu od 100 posto” za filmove proizvedene izvan SAD-a, dodavši da je američka filmska industrija “u brzom izumiranju” zbog poticaja koje druge države nude da bi privukle privukle filmske studije i produkcije.

“To je udruženi pothvat napor drugih država, a time i prijetnja nacionalnoj sigurnosti SAD-a. Između ostalog, radi se o plasiranju poruka i propagandi,” napisao je Trump, bez dodatnih objašnjenja na što točno misli, na društvenim mrežama. Trump je rekao da će ovlastiti vladine agencije, poput ministarstva trgovine, da “odmah započnu proces uvođenja 100-postotnog nameta” za sve filmove proizvedene u inozemstvu koji pristižu u SAD.

Ministar trgovine je na društvenim mrežama napisao da se “radi na tome” – iako ni Lutnick ni Trump nisu pružili nikakva objašnjenja o tome kako bi se takve carine mogle primjenjivati. Kao i obično, Trumpove poluizjave dovele su do mnogo nagađanja u medijima – nejasno je hoće li se carine primjenjivati i na filmove koji se prikazuju na streaming servisima poput Netflixa, ili samo na filmove koji se prikazuju u kinima, ili će se izračunavati na temelju troškova proizvodnje ili prihoda od prodaje ulaznica.

Lideri holivudskih studija pokušavali su u nedjelju navečer doznati više, a iz krovne američke filmske udruge MPA zasad nisu davali nikakve komentare. Trump je u siječnju imenovao holivudske glumce Jona Voighta, Sylvestera Stallonea i Mela Gibsona da “vrate Hollywood” i učine ga “većim, boljim i jačim nego ikad prije.”

Filmske i televizijske produkcije već godinama za potrebe snimanja napuštaju Hollywood i odlaze na lokacije u drugim zemljama gdje porezne olakšice i poticaji čine snimanje filmova jeftinijim. Po podacima analitičke kompanije Ampere Analysis u 2025. godini će se globalno na filmsku produkciju potrošiti oko 248 milijardi dolara. Sve velike produkcijske kuće, kao što su Disney, Netflix ili Universal Pictures redovno snimaju produkcije u inozemstvu, u zemljama poput Kanade ili Velike Britanije.

Po podacima tvrtke ProdPro, 2023. godine je oko polovica svih većih američkih produkcija – koje se definiraju kao sve veće od 40 milijuna dolara – otišla je izvan SAD-a. U posljednjih desetak godina, po podacima neprofitne udruge FilmLA, opseg filmskih i televizijskih produkcija koje se snimaju u Los Angelesu pao je za gotovo 40 posto u posljednjih desetak godina. Udruge filmskih radnika već su tražile od kalifornijskog guvernera Gavina Newsoma da poveća poticaje za filmsu proizvodnju, a zabrinutost o odumiranju Hollywooda kao centra te industrije dodatno su pojačane zbog velikih požara početkom ove godine, zbog kojih bi se ljudi o kojima ovisi filmska proizvodnja poput snimatelja, kostimografa, tehničara za zvuk i mogli odseliti u druge krajeve zemlje.

Prema izvještaju FilmLA od prošlog tjedna u posljednje dvije godine filmska proizvodnja je teško pogodila scenske radnike u toj industriji u Los Angelesu, čemu su pridonijeli globalni pad filmske proizvodnje u Kaliforniji ali i štrajkova scenarista i glumaca tijekom 2023. 

Primjerice, popunjenost termina na filmskim setovima je pala sa više od 90 posto na tek 63 posto u 2024. godini, a ukupno 1.225 projekata koje se snimalo na gotovo 500 setova u Los Angelesu i okolici generiralo je 8.671 dana snimanja, što je rekordno niska brojka izuzevši 2020. godinu kad je pandemija prekinula brojna snimanja. Pritom se udio televizijskih serijala koji se snimaju u Los Angelesu smanjio sa oko 30 posto projekata prije pandemije na današnjih 20 posto.

Snimanja na lokacijama u širem području Los Angelesa pala su za 22,4 posto od siječnja do ožujka 2025., na ukupno 5.295 dana snimanja (SD) u odnosu na isto razdoblje prošle godine, prema podacima organizacije FilmLA. Sve glavne kategorije snimanja koje prati FilmLA zabilježile su pad tijekom tog razdoblja, a jedino su reklame – s padom od samo 2,1 posto na 796 dana snimanja – bile najbliže zadržavanju prošlogodišnjih razina.

Suprotno tome, televizijska produkcija pala je za 30,5 posto, na 1670 dana snimanja u tromjesečju, dok je produkcija igranih filmova pala za 28,9 posto, na 451 dan snimanja. Svaki od ovih padova odražava utjecaj globalnog smanjenja produkcije i stalnog gubitka poslova u Kaliforniji u korist konkurentskih područja.

Šumski požari koji su poharali zajednice Pacific Palisades i Altadena imali su tek manji utjecaj na snimanja u području Los Angelesa. Nedavna analiza FilmLA-a utvrdila je da su ta područja zajedno ugostila 1.405 dana snimanja tijekom posljednje četiri godine – odnosno otprilike 1,3 posto svih regionalnih snimanja. Otprilike 545 jedinstvenih lokacija za snimanje našlo se unutar područja zahvaćenih požarom. Po nalogu grada i okruga, ta područja i dalje su zabranjena za korištenje.

U ponedjeljak ujutro na Trumpovu objavu su reagirali čelnici Australije i Novog Zelanda, dvije lokacije koje su posljednjih godina postale popularna mjesta za snimanje holivudskih hitova, kazavši da će se zauzeti za svoj domaći filmski sektor.

Australski ministar unutarnjih poslova Tony Burke razgovarao je s vladinom agencijom za poticanje filma Screen Australia. “Nitko ne treba nimalo sumnjati da ćemo se beskompromisno boriti za prava australske filmske industrije,” rekao je Burke u priopćenju. Premijer Novog Zelanda Christopher Luxon rekao je da nejasno na što se carine odnose. “Treba vidjeti detalje tih mjera i kako će to u konačnici izgledati. No, naravno da ćemo zagovarati taj sektor i tu industriju,” rekao je Luxon.

Po podacima australskog statističkog ureda australski filmski i televizijski sektor bio je težak oko 2,6 milijarde dolara 2022. godine, a na Novom Zelandu – najpoznatijem kao lokaciji na kojoj je snimana trilogija Gospodar Prstenova – filmski sektor generira oko 2 milijarde američkih dolara godišnje. Po podacima novozelandskog ministarstva vanjskih poslova oko trećina tih prihoda stiže iz SAD-a i od američkih kompanija.

Hollywood se u narednim mjesecima nada da će publiku vratiti u kina – koja se još uvijek oporavljaju od udarca pandemije i konkurencije streaming servisa – filmovima kao što su najnoviji nastavak iz franšize Mission Impossible koji je sniman po cijelom svijetu, novi Avatar (sniman na Novom Zelandu) ili Marvelovi filmovi Avengers: Doomsday ili Spider-Man: Brand New Day koji se trenutno snimaju u Londonu.

Bivši dužnosnik američkog ministarstva trgovine i suradnik think tanka CSIR u Washingtonu William Reinsch rekao je da bi u slučaju da druge zemlje uvedu recipročne mjere šteta za američku filmsku industriju mogla biti ogromna. “Odmazda će ubiti našu domaću filmsku industriju. Tu možemo puno više izgubiti nego dobiti,” kaže Reinsch, dodavši da je vrlo nategnuto tvrditi da su strani filmovi “prijetnja za nacionalnu sigurnost.”

Po podacima analitičara iz Grover Street Analystics globalni box office prihodi su 2024. godine iznosili oko 30 milijardi dolara, a od toga je 70 posto utrženo na stranim tržištima izvan SAD-a. Na strana tržišta otpada i velik dio prihoda filmova najvećih holivudskih studija – od Disneya čiji filmovi su u inozemstvu ostvarili gotovo 33 posto od ukupno 5,5 milijarde dolara, do Paramounta koji je u inozemstvu utržio više od 10 posto od ukupno 1,7 milijarde dolara.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari