Kineski startup DeepSeek uzdrmao je tržišta prošlog tjedan nakon što je predstavio svog besplatnog AI asistenta, a na početku ovog tjedna je u Appleovom App Storeu u Sjedinjenim Državama pretekao ChatGPT, kojeg je razvio američki OpenAI. Sada je, nakon svih turbulencija, SAD pokrenuo istragu kako bi utvrdio je li kineska tvrtka koristila američke čipove koji se ne smiju izvoziti u Kinu.
DeepSeek je istaknuo da je za razvoj svoje tehnologije za umjetnu inteligenciju potrošio samo 5,77 milijuna eura (šest milijuna dolara). Naveli su i da su upotrijebili oko 2.000 čipova, dok ChatGPT koristi oko 16.000 čipova, a potrošnja energije smanjena je za 90 posto.
Analitičari tvrde da bi DeepSeekovi troškovi treniranja za njihov V3 model mogli biti veći jer približno šest milijuna dolara koje je startup naveo uključuje samo iznos potrošen na računalnu snagu, dok se malo zna o troškovima izgradnje njihovog popularnijeg R1 modela.
SAD se već duže vrijeme bori protiv kineskog tehnološkog napretka, a kako bi održali vodstvo na tržištu umjetne inteligencije uveli su niz ograničenja. Jedno od tih ograničenja je i zabrana izvoza naprednih čipova u Kinu, a navodno planiraju zabraniti isporuku takvih čipova i u druge zemlje. Međutim, izgleda da ipak nisu uspjeli zaustaviti i usporiti razvoj tehnologije u Kini.
Navodno postoji organizirano krijumčarenje AI čipova u Kinu iz Malezije, Singapura i Ujedinjenih Arapskih Emirata, piše Reuters. Iz Nvidije kažu da njihovi kupci imamu poslovne subjekte u Singapuru, ali da se pridržavaju svih zakona. DeepSeek je prethodno objavio da je koristio Nvidijine H800 čipove, koje je mogao legalno kupiti u 2023. godini. Osim toga, navodno koristi i slabije Nvidijine čipove H20, koji se još uvijek mogu isporučiti u Kinu, ali i isporuka tih čipova bi uskoro mogla biti ograničena, prenosi Hina.
Podsjećamo, u ponedjeljak su Nasdaq terminski ugovori naglo pali, a pale su i tehnološke dionice u Japanu zbog DeepSeeka. Predstavljanje ove nove tehnologije uzdrmalo je povjerenje ulagača u profitabilnost AI-ja i nezasitnu potražnju sektora za high-tech čipovima.
Nasdaq 100 terminski ugovori pali su za 2,6 posto, a S&P 500 terminski ugovori bili su manji za 1,4 posto u Europi, dok su dionice Nvidijinog dobavljača Advantesta pale za 8,5 posto u Tokiju u ponedjeljak ujutro. Dionice Nvidije izlistane na frankfurtskoj burzi pale su za oko sedam posto, dok su dionice Tesle, Amazona i Mete pale za više od dva posto u ranom europskom trgovanju u ponedjeljak.
Istodobno, SoftBank Group, investitor fokusiran na AI startupe, pao je za više od osam posto i bio je na putu prema najvećem jednodnevnom padu od 30. rujna 2024. Prošli tjedan najavio je da će dati 18,27 milijardi eura za financiranje Stargatea, podatkovnog centra koji bi pokrenuo s OpenAI-jem. Gigant za proizvodnju opreme za čipove Tokyo Electron pao je pak za pet posto. Pad su na početku ovog tjedna bilježile i mnoge druge tehnološke tvrtke, a sve zbog novog DeepSeeka.
Sjedište startupa je u Hangzhou u Kini, a osnovao ga je Liang Wenfeng u srpnju 2023., bivši student Sveučilišta Zhejiang s pozadinom u informacijskoj i elektroničkoj tehnici. Inkubirao ga je High-Flyer, hedge fond koji je Liang osnovao u 2015. godini. Poput Sama Altmana iz OpenAI-ja, Liang želi izgraditi opću umjetnu inteligenciju (AGI), oblik koji može parirati ili čak nadmašiti ljude u nizu zadataka.
Zihan Wang, bivši zaposlenik DeepSeeka, rekao je za MIT Technology Review da je imao pristup obilnim računalnim resursima i dana mu je sloboda za eksperimentiranje dok je radio u DeepSeeku.
U ponedjeljak je zabilježen i pad Bitcoin, ispod 100.000 dolara (96.205 eura), što analitičari pripisuju valu opreza nakon što je rastuća popularnost kineskog modela umjetne inteligencije potaknula rasprodaju zapadnih dionica povezanih s AI-jem. Vrijednost bitcoina tako je tijekom ponedjeljka iznosila 98.852,17 dolara, što predstavlja pad od oko šest posto u jednom danu.
Ipak, već sljedeći dan krenuo je oporavak na burzama. Na Wall Streetu je u utorak Dow Jones porastao za 0,31 posto, na 44.850 bodova, S&P 500 0,92 posto, na 6.067 bodova, a Nasdaq indeks 2,03 posto, na 19.733 boda. Pritom je S&P 500 indeks tehnološkog sektora bio u plusu 3,6 posto, a indeks sektora proizvođača čipova 1,1 posto. Nakon što je dan prije pala za 17 posto, u utorak je cijena dionice Nvidije, najvećeg svjetskog proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju, porasla za gotovo devet posto.
Međutim, već sljedeći dan su pale dionice na Wall Streetu, a najviše u tehnološkom sektoru. Dow Jones je pao 0,31 posto, na 44.713 bodova, S&P 500 0,47 posto, na 6.039 bodova, a Nasdaq indeks 0,51 posto, na 19.633 boda. Pala je i cijena dionice Nvidije, najvećeg svjetskog proizvođača čipova za umjetnu inteligenciju, za više od četiri posto, pa je u srijedu, od početka tjedna, bila na gubitku za više od 10 posto.
S druge strane, u srijedu je nizozemski proizvođač opreme za računalne čipove ASML izvijestio o narudžbama u četvrtom kvartalu koje su, usprkos panici koju je izazvala kineska AI tvrtka DeepSeek, bile veće od očekivanog, i iznosile 7,088 milijardi eura (7,39 milijardi dolara), zbog snažne potražnje za njegovim naprednim alatima. ASML je u četvrtom kvartalu izvijestio o neto prihodu od 2,7 milijardi eura uz prodaju od 9,3 milijarde eura, što je porast u odnosu na neto prihod od 2,1 milijarde eura i prodaju od 7,5 milijardi eura u trećem kvartalu 2024. godine.
Stručnjaci su smatrali da bi veliki priljev narudžbi mogao umiriti ASML i druge koji ulažu u dionice čipova, jer to pokazuje da su izgledi za AI čipove i dalje pozitivni, unatoč nedoumicama koje je ovog tjedna izazvalo lansiranje modela tvrtke DeepSeek.
Pročitajte još:
Jučer se situacija u tehnološkom sektoru na Wall Streetu ponovno popravila, što je dovelo do rasta dionica. Ipak, nastavljena je nestabilnost cijene Nvidije, koja je u četvrtak pala za daljnjih dva posto. Moguće je da će ta tvrtka i danas bilježiti pad.
S obzirom na trenutačni uspjeh DeepSeeka, možda će ga htjeti koristiti i neke američke tvrtke, ali će vjerojatno biti oprezne jer je DeepSeek izjavio da pohranjuje korisničke informacije na serverima u Kini, piše Euronews.