Američka državna pošta USPS priopćila je u srijedu da privremeno obustavlja dostavu pošiljki iz Kine i Hong Konga.
Najava stiže kao posljedica odluke predsjednika Donalda Trumpa koji je ukinuo trgovinsku odredbu koja omogućava trgovcima u maloprodaji, poput kineskih kompanija Temu i Shein, da američkim kupcima šalju pakete male vrijednosti bez plaćanja carine.
U utorak je na snagu stupio Trumpov dodatni namet od 10 posto na uvoz sve kineske robe, kao i ukidanje de minimis odredbe koja omogućuje bescarinsku prekograničnu trgovinu za pošiljke vrijednosti niže od 800 dolara.
Dodatna carina i zatvaranje odredbe de minimis posljedica stižu nakon Trumpovih optužbi da Peking “ne čini dovoljno” na zaustavljanju priljeva fentanila, sintetičkog opioida, u SAD.
Agencija Reuters izvijestila je ranije da neki kineski dobavljači izvoze u SAD kemijske sastojke za proizvodnju fentanila, s lažnim deklaracijama u kojima se tvrdi da se radi o elektronici ili drugoj jeftinoj robi.
Ipak, iz USPS-a su rekli da izmjene u poštanskom režimu neće utjecati na dostavu pisama i najmanje kategorije paketa, propisanih dimenzija do najviše 38 cm duljine i 1,9 cm debljine.
Reuters citira analitičare koji kažu da će USPS-u vjerojatno trebati neko vrijeme da se prilagodi novim pravilima. U 2024. godini američka pošta je obradila oko 4 milijuna de minimis pošiljki dnevno, što je ključan faktor za poslovanje velikih kineskih internetskih trgovina s jeftinom robom, kao što su Temu ili Shein.
Logistička tvrtka Easyship, koja se bavi posredovanjem između međunarodnih dostavljača i trgovaca, upozorila je svoje klijente koji redovno kupcima šalju pošiljke male vrijednosti u SAD da u nadolazećem periodu trebaju računati na strože kontrole, te im preporučila da uspostave distribucijske centre unutar SAD-a ili uđu u suradnju s američkim partnerima i skladištima, za dostavu robe tamošnjim kupcima.
Druge međunarodne dostavne službe, poput američkog FedExa ili najveće kineske kompanije za dostavu SF Express, rekle su da nastavljaju sa slanjem paketa.
Odredba de minimis postoji još od 1930., iz vremena prohibicije, kad je Kongres uveo izuzeće od carina za prekogranične pošiljke vrijednosti manje od 200 dolara. No suvremeni kritičari smatraju da je zbog njega američko tržište preplavljeno jeftinom kineskom robom.
Po podacima američke carinske uprave broj malih paketa oslobođenih davanje koji pristižu u SAD je eksplodirao u posljednjih desetak godina – od 139 milijuna 2015. do 1,36 milijardi u 2024. godine.
Tome je pomoglo i povećanje limita vrijednosti za bescarinske pošiljke, sa 200 na 800 dolara, uvedeno početkom 2016. za vrijeme mandata predsjednika Baracka Obame, što su od Kongresa tražile domaće platforme za online trgovinu eBay i Etsy, kao i neke tvrtke za dostavu pošiljki.
Upravo zahvaljujući de minimis odredbi, kineska trgovina jeftinom odjećom Shein, kao i prodavač jeftine robe Temu, rapidno su narasli u posljednjih par godina na američkom tržištu. Obje trgovine nude raznolike vrste proizvoda, od igračaka do pametnih telefona, a počele su nagrizati i tržišni udio domaćih trgovačkih platformi poput Amazona ili eBaya.
Prema dokumentu kongresnog odbora za odnose s Kinom iz 2023., procjenjuje se da na Shein i Temu otpada više od 30 posto pošiljki niske vrijednosti koje svakog dana pristižu u SAD. S druge strane, gotovo 50 posto svih de minimis paketa koje naručuju američki kupci dolazi iz Kine.
Međutim, ova mjera mogla bi pogoditi i Amazon, koji se osim vlastitom prodajom robe kupcima bavi i posredovanjem između malih trgovaca i kupaca. Po nekim procjenama, od top 10.000 prodavača na Amazonovoj posredničkoj platformi oko polovica je iz Kine.
Posljedice Trumpovog ukidanja de minimis tek će se vidjeti. Kako kažu analitičari koje je upitao Reuters, izgledno je da će pošiljke kompanija kao što su Temu i Shein biti skuplje, no manje je vjerojatno da će se volumen pošiljki smanjiti.
Samo prošle godine procjenjuje se da će količina pošiljki niske vrijednosti koje Amerikanci kupuju iz Kine narasla je za 20-30 posto, i novi nameti teško da će suzbiti toliko golemu potražnju na tržištu. Čak i uz nove carinske stope roba koju kineski trgovci šalju u SAD će i dalje biti jeftinija od domaće, a dulji rokovi za isporuku bi mogli kupcima biti veći problem nego cijena.
Iz Sheina su još prije Trumpovih najava rekli da podržavaju reformu de minimis odredbe. Temu je podružnica kineskog giganta za online prodaju PDD Holdings, dok Shein ima sjedište u Singapuru i najavljuje izlazak na londonsku burzu ove godine. Obje tvrtke su već povukle poteze za smanjenje potencijalne štete, poput veće ponude proizvoda koji nisu iz Kine, zatim otvaranja skladišta u SAD-u, kao i privlačenje većeg broja američkih trgovaca na vlastitu platformu.
Pročitajte još:
No, velika većina njihovih proizvoda još uvijek se proizvodi u Kini, i to katkad u sumnjivim uvjetima.
U kongresnom izvještaju iz 2023. istraživalo se, između ostalog, krše li američke i kineske kompanije propis kojeg je uveo Trumpov prethodnik Joe Biden 2021, kojim se zabranjuje uvoz bilo kakve robe iz Kine kod koje se u proizvodnji koristio prisilan rad. To se prvenstveno odnosilo na pokrajinu Xinjiang gdje su dokumentirana kršenja ljudskih prava Ujgura, muslimanske etničke manjine.
Na raspravi o izvješću u Kongresu ustvrđeno je da Temu zbog netransparentnosti može zaobilaziti tu zabranu, i da “američki kupci trebaju biti svjesni” da je za proizvodnju robe koju kupuju preko te platforme potencijalno korišten prisilan rad.
Slijedom toga, Trumpovo ministarstvo domovinske sigurnosti sad razmišlja o uvrštenju Sheina i Temua na popis tvrtki koje koriste prisilan rad, što bi predstavljao dodatan velik udarac njihovom poslovanju u SAD-u, izvijestio je američki news portal Semafor.
Jedan odgovor
Veliki udarac za kineske platforme