Tema GSV-a trogodišnji Fiskalno-strukturni plan

Ministar Marin Piletić, Foto: Edvard Šušak/Hina

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike RH, Marin Piletić, predstavio je na sjednici GSV-a Fiskalno-strukturni plan za razdoblje od 2025. do 2028. godine, za kojeg su socijalni partneri rekli da je novina zahvaljujući kojoj će članice EU stvoriti plan funkcioniranja u duljem razdoblju.

Ministar Piletić koji je i dopredsjednik GSV-a i pojasnio je da je taj dokument vezan uz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO).

Na sjednici je predstavljena i e-baza kolektivnih ugovora kao podloga za širenje pokrivenosti radnika kolektivnim ugovorima. Ministar Piletić je istaknuo da je trenutačna pokrivenost 62,43 posto i predstavlja bazu s koje se kreće kako bi se dosegnula pokrivenost iz Direktive EU od minimalno 80 posto pokrivenosti radnika.

Osim pokrivenosti važan je i efekt, odnosno utvrđivanje iznosa plaća u određenom sektoru i takva vrsta dogovora između poslodavačke i sindikalne strane utječe i na povećanje prosječne plače u Hrvatskoj, kao i ugovaranje nekih drugih materijalnih prava“, naglasio je ministar Piletić.

Hina/Dario Grzelj
Sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća, Krešimir Sever, Foto: Hina/Dario Grzelj

Predsjednik GSV-a i predstavnik sindikata, Krešimir Sever, rekao je kako je Fiskalno-strukturni plan novina u okviru kojeg će zemlje članice EU stvoriti plan funkcioniranja u duljem razdoblju.

Radi se o dokumentu koji je puno širi i sveobuhvatniji, dodao je Sever, koji je izrazio zadovoljstvo sadržajem i najavio da će nakon Vladine sjednice u četvrtak biti predstavljeno i široj javnosti, prenosi Hina.

Vezano uz pokrivenost kolektivnim ugovorima, Sever je rekao da cijeli sustav treba počivati na uzajamnosti i povjerenju poslodavca i radnika te se u javnosti stvaraju uvjeti za dogovor. No, upozorio je kako za to nema baš “voljnosti” u telekomunikacijskom i bankarskom sektoru pa treba raditi da se to promijeni.

U ime poslodavaca Ivan Mišetić rekao je da je Fiskalno-strukturni plan još jedan od komplementarnih dokumenata NPOO-u i razrađuje ga u detalje.

„Hrvatska mora dati svoj primjer i u tom dokumentu nema ničega što ne bi bilo pozdravljeno i bitno je to i provesti“, ocijenio je Mišetić.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari