Svjetski poslovni lideri zabrinuti su zbog rizika od recesije, manjka radne snage te inflacije unatoč određenim znakovima poboljšanja u trenutačnim ekonomskim okolnostima, pokazuju rezultati ankete koju je proveo Svjetsko gospodarski forum (WEF).
U anketi je sudjelovalo više od 11 tisuća vodećih ljudi poslovne zajednice u zemljama članicama skupine G20.
Među njima raste zabrinutost i zbog ekstremnih vremenskih prilika na što je očito imala utjecaj još jedna godina s rekordnim temperaturama, ozbiljnim poplavama i šumskim požarima.
Po riječima Caroline Klint iz tvrtke Marsh McLennan, jedne od vodećih svjetskih tvrtki za savjetovanje u procjeni rizika i koja je partner WEF-a, anketa pokazuje značajnu razinu zabrinutosti među poslovnim liderima u zemljama skupine G20.
Oni u iduće dvije godine kao najveći rizik vide gospodarski pad, a drugi najveći rizik je manjak radne snage nakon čega su navedeni inflacija, siromaštvo i nejednakost te ekstremni vremenski uvjeti.
U pojedinim zemljama visoko je rangirana zabrinutost od štetnih učinaka tehnologije, uključivo umjetnu inteligenciju. To je, primjerice, najviše ocijenjeni rizik u Indoneziji, treći najveći po ocjenama poslovnih lidera u SAD-u i četvrti najviše rangirani u Velikoj Britaniji.
Pročitajte još:
Čelnici zemalja skupine G20, u kojoj je i Europska unija, godišnje se okupljaju na razgovore o temama kao što su međunarodna financijska stabilnost, održivi razvoj i klimatske promjene.
WEF je organizator poznatog godišnjeg foruma u Davosu koji će iduće godine biti održan od 20. do 24. siječnja.
3 Odgovora
Tako je to, neka se pitaju tko je napravio ovo stanje…
Manjak radne snage?! U svijetu je sigurno ne manjka, samo je pitanje gdje se trazi
Napokon da je neko normalno pitanje postavio.