Vlade diljem svijeta moraju zauzdati zaduživanje jer zbog rasta kamatnih stopa fiskalna putanja nekih zemalja postaje neodrživa, upozorio je u utorak šef Banke za međunarodna poravnanja (BIS) Agustin Carstens.
Nakon financijske krize, veliki deficiti i visoki dug činili su se održivima jer su središnje banke držale kamatne stope na niskoj razini pa vlade nisu morale donositi teške odluke poput smanjenja potrošnje ili povećanja poreza.
“No, dani vrlo niskih kamatnih stopa sada su iza nas i fiskalne vlasti imaju malo vremena da srede stanje u proračunu prije no što se povjerenje javnosti u njihovo podmirivanje obaveza počne osipati”, upozorio je čelnik BIS-a na konferenciji u Tokiju.
“Tržišta već polako postaju svjesna činjenice da neki fiskalni smjerovi nisu održivi”, naglasio je Carstens, dodajući da bi velike neravnoteže mogle izazvati nestabilnost na financijskim tržištima.
“Zato bi mnoga gospodarstva trebala odmah krenuti s fiskalnom konsolidacijom. Nije dovoljno samo držati glavu iznad vode”.
Upozorenje iz BIS-a nadovezalo se na kontinuirani rast prinosa na državne obveznice SAD-a, Japana i europskih zemalja u proteklim tjednima, navodi Hina, dijelom zbog najavljene veće proračunske potrošnje koja bi se trebala financirati pojačanim zaduživanjem.
Nemogućnost vraćanja javnog duga može destabilizirati globalni financijski sustav i ugroziti monetarnu stabilnost jer bi ga središnje banke mogle biti prisiljene financirati, što bi dovelo do fiskalne dominacije nad monetarnom politikom, rekao je Carstens.
Pročitajte još:
To bi raspirilo inflaciju i naglo smanjilo vrijednost pojedinih valuta i zato je ključno, po njegovim riječima, da fiskalne vlasti obuzdaju zaduživanje.
Mnoge zemlje bit će prisiljene povećati javnu potrošnju zbog starenja stanovništva, klimatskih promjena i veće potrošnje za obranu, napomenuo je čelnik BIS-a.
Jedan odgovor
Tek sad su skužili