Svjetska potrošnja plina oporavila se u prošloj godini i dosegnula najvišu razinu otkada udruga azijskih i afričkih izvoznika (GECF) prati podatke, zahvaljujući nižim cijenama i pojačanoj potražnji za grijanjem i hlađenjem.
Potrošnja plina porasla je lani za 2,5 posto, nakon dvogodišnjeg razdoblja stagnacije, dosegnuvši 4,2 bilijuna kubičnih metara.
Rast je, piše Hina, tako bio nešto snažniji no što je udruga prognozirala početkom prošle godine, procijenivši da će porasti za 1,5 posto.
Poticaj potrošnji bio je stabilan gospodarski rast, utvrdili su, istaknuvši i pojačanu potražnju za grijanjem i hlađenjem te niže cijene plina.
GECF okuplja skupinu izvoznika plina koji drže više od dvije trećine svjetske proizvodnje, navodi se na službenoj stranici. Članice su udruge, među ostalima, Katar, Rusija, Alžir i Ujedinjeni Arapski Emirati. Od travnja GEFC ima 12 punopravnih članica, a status promatrača osam zemalja, među kojima su Azerbajdžan, Mozambik, Angola i Irak.
Najveći potrošač bila je i lani sjevernoamerička regija, s potrošenih 1,16 bilijuna kubika plina, za 1,7 posto više nego u 2023. godini.
Najviše je pak porasla potrošnja u azijsko-pacifičkoj regiji, za sedam posto, na nešto manje od milijardu kubičnih metara plina.
Potrošnja plina u Europi stabilizirala se, pak, nakon dvogodišnjeg pada, oslonjena na oporavak potražnje u industriji. Stari kontinent potrošio je lani 451 milijardu kubika plina, a kočnica potrošnji bio je kontinuirani rast sektora obnovljivih izvora energije i načelo efikasnosti.
Proizvodnja plina pratila je lani tempo potrošnje, dosegnuvši 4,18 bilijuna kubika, pokazuje izvješće.
Pročitajte još:
U 2025. i u 2026. tempo svjetske potrošnje trebao bi se stabilizirati na nekih dva posto, prognoziraju u udruzi, upozorivši ipak na rizik novih američkih carina i odgovora američkih trgovinskih partnera.
Val carina stvorio je “značajne rizike negativnih kretanja u globalnom gospodarskom rastu,” objašnjavaju u GEFC-u, a rezultat je “značajan” stupanj nesigurnosti u procjenama potražnje za energijom općenito.