Svjetska banka najavila veća ulaganja u energetske projekte i nastavak investicija u rodnu jednakost i klimatske promjene

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:World_Bank_building_at_Washington.jpg
Sjedište Svjetske banke, Washungton, SAD, Foto: Wikimedia Commons/flickr.com

Upravni odbor Svjetske banke odobrio je u petak planove za istraživanje mogućnosti proširenja bančine aktivnosti u području energetike, uključujući i potencijalno financiranje projekata nuklearne energije, u potezu koji je u skladu s direktivama američke vlade predsjednika Trumpa.

Međutim, u priopćenju Svjetske banke također je odobrena strategija banke za financiranje projekata vezanih za tzv. rodnu jednakost, i to samo nekoliko dana nakon što je američki ministar financija Scott Bessent u srijedu rekao da Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond previše proširili svoja područja djelovanja i da su se odmaknuli od njihovih temeljnih zadataka – poticanja ekonomskog razvoja i stabilnosti – i “previše” otišli u područja poput klimatskih promjena, rodne ravnopravnosti i inkluzivnosti.

U izjavi Odbora za razvoj kojeg su zajednički formirali Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond poziva se World Bank Broup (WBG) da radi na projektima za omogućavanje pristupa energiji nekih 300 milijuna ljudi u Africi do 2030. godine. “Potičemo WBG na istraživanje dodatnih opcija za povećanje pristupačnog i pouzdanog pristupa energiji, što uključuje i potencijalnu potporu za nuklearnu energiju,” priopćio je Odbor za razvoj.

Bessent je pozvao Svjetsku banku da se fokusira na cjenovnu pristupačnost energije, umjesto da financira “ostvarivanju iskrivljenih ciljeva vezanih za klimatske promjene.” Pozdravio je plan banke za okončanje dosadašnje zabrane financiranja nuklearne energije i pozvao je na izdvajanje sredstava za podršku proizvodnji plina i drugih fosilnih goriva.

pixabay.com
Klimatske promjene, ilustracija Foto: Pixabay.com

Odbor za razvoj primio je na znanje proklamirani cilj Svjetske banke da poveća izdvajanja za klimatske aktivnosti, na 45 posto do fiskalne godine 2026., dodavši da bi to trebao biti odgovor na “zahtjeve klijenata za kreditiranje kojim bi se ublažili efekti klimatskih promjena, uključujući pristup električnoj energiji, učinkovita i otporna transportna rješenja, biološku raznolikost, održivu proizvodnju hrane, te projekte prilagodbe klimatskim promjenama.”

U priopćenju je pritom podržana i rodna strategija Svjetske banke, te se poziva na ulaganje dodatnih napora na promicanju jednakosti. “Pohvaljujemo WBG za programe koji proširuju gospodarske mogućnosti za žene poduzetnice, uključujući i rad na pružanju kapitala za 80 milijuna žena i tvrtki koje vode žene,” navodi se u priopćenju.

Njemačka ministrica za razvoj Svenja Schulze izjavila je novinarima da je ustrajavala na uključivanju ključnih pitanja kao što su prava žena i klimatske promjene na razgovorima Odbora za razvoj. “Inzistiram na spominjanju prava žena i njihovom osnaživanju, te zabrinutosti glede klimatskih promjena, usprkos pritiscima SAD-a koji želi da se Svjetska banka povuče iz tih područja… U protekle dvije godine postavili smo smjer za politiku Svjetske banke, i sad se moramo držati toga,” rekla je Schulze.

Članice Europske unije drže 23 posto dionica Svjetske banke, dok je SAD najveći pojedinačni dioničar, sa udjelom od 16 posto. Sudionici rasprave napomenuli su da SAD nije prvi govorio tijekom sastanka Odbora za razvoj, kao što to tradicionalno čini, te druge države nisu izrazile podršku američkim stajalištima, osim Rusije.

Jedan sudionik razgovora izjavio je da je zaokret stajalište SAD-a prema Svjetskoj banci iznenađenje, nakon više desetljeća snažne potpore, napomenuvši kako je i dalje nejasno hoće li Washington ispuniti svoje obećanje da će osigurati 4 milijarde dolara za International Development Association, fond Svjetske banke za najsiromašnije zemlje svijeta. Bessent je rekao da će odluka o doniranju 4 milijarde dolara, koje je obećao bivši predsjednik Joe Biden, ovisiti o proračunskim planovima SAD-a, ali i provedbi reformi u Svjetskoj banci.

2 Odgovora

  1. Ulaganja u održive izvore energije od velike su važnosti za dugoročnu stabilnost i razvoj

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari