Slabija potražnja za naftom u Kini utjecala na smanjenje cijena

Freepik.com
Naftna bušotina, Foto: Freepik.com

Cijene nafte pale su tijekom trgovanja u ponedjeljak jer je strah od slabije potražnje u najvećem uvozniku nafte Kini utjecao na tržišno raspoloženje, dok su se ulagači usredotočili na napredak pregovora o prekidu vatre na Bliskom istoku, što bi moglo smanjiti rizike opskrbe.

Terminski ugovori nafte Brent niži su za 45 centi, te iznose 79,23 američka dolara po barelu. Američka West Texas Intermediate (WTI) nafta jeftinija je za 58 centi i iznosi 76,07 dolara po barelu.

“Stalna zabrinutost zbog niske potražnje u Kini dovela je do rasprodaje. Ipak, napetosti na Bliskom istoku i eskalacija rusko-ukrajinskog rata, koji predstavljaju rizike opskrbe, podupiru tržište”, rekao je Hiroyuki Kikukawa, predsjednik NS Tradinga za Reuters, dodajući da je još jedan čimbenik približavanje kraju vrhunca ljetne sezone u Sjedinjenim Državama.

Carinski podaci tijekom vikenda pokazali su i da je kineski izvoz dizela i benzina oštro pao u srpnju, odražavajući niže razine prerade sirove nafte u mjesecu zbog slabih profitnih marži.

U četvrtak su podaci također pokazali da je kinesko gospodarstvo izgubilo zamah u srpnju, s padom cijena novih kuća najbržim tempom u devet godina, usporavanjem industrijske proizvodnje i porastom nezaposlenosti.

To je potaknulo zabrinutost među trgovcima zbog pada potražnje iz Kine, gdje su rafinerije oštro smanjile stope prerade sirove nafte prošlog mjeseca zbog mlake potražnje za gorivom.

U međuvremenu, američki državni tajnik Antony Blinken stigao je u nedjelju u Tel Aviv na još jednu turneju po Bliskom istoku kako bi pomogao postizanje primirja u Gazi, ali Hamas je izazvao sumnje u misiju optužujući Izrael da potkopava njegove napore.

Zemlje posrednice – Katar, Sjedinjene Američke Države i Egipat – do sada nisu uspjele smanjiti dovoljno razlike da bi se postigao sporazum u višemjesečnim pregovorima, a nasilje se u nedjelju u Gazi nastavilo.

4 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari