Slaba potražnja i dalje utječe na tržište nafte

Freepik.com
Naftna spremišta, Foto: Freepik.com

Cijene nafte su se stabilizirale tijekom azijskog trgovanja u srijedu jer su trgovci odvagnuli razvoj događaja u sukobu na Bliskom istoku u odnosu na kontinuirano lošija očekivanja potražnje.

Terminski ugovori sirove nafte Brent veći su za 22 centa, pa je barel ove nafte 77,40 američka dolara. Ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu, skuplji su za 14 centi i iznose 73,71 dolara po barelu.

Cijene su pale više od četiri posto u prethodnom trgovanju zbog mogućeg prekida vatre između Hezbollaha i Izraela, navodi Reuters, ali tržišta su i dalje oprezna zbog mogućeg izraelskog napada na iransku naftnu infrastrukturu.

Svakodnevna dilema ‘bliskoistočnih naslova’ koji se kreću poput klatna između ‘pregovora o prekidu vatre’ i ‘daljnje eskalacije napada’ odvraća ulagače od stvarnosti. Tržišta nafte vrte se u osjećajima ‘povjeravanja glasina’ i guranja po strani stvarne osnove koje bi trebale biti važne”, rekla je viša tržišna analitičarka Phillip Nove Priyanka Sachdeva u e-poruci.

Što se tiče potražnje, podaci su pokazali da su zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog tjedna porasle za gotovo 11 milijuna barela, mnogo više nego što su očekivali analitičari koje je anketirao Reuters, prema tržišnim izvorima koji su u utorak citirali brojke Američkog instituta za naftu. Međutim, zalihe goriva su pale.

Slaba potražnja za naftom je i u SAD-u. Američki EIA u utorak je smanjila svoju prognozu rasta globalne potražnje za naftom za 2024. za 20.000 barela dnevno, na 103,1 milijuna barela dnevno, zbog slabije industrijske proizvodnje i rasta proizvodnje u SAD-u i Kini.

Zabrinutost zbog nedostatka daljnjih poticajnih mjera od strane Pekinga za jačanje kineskog gospodarstva također je ograničila dobit na tržištu nafte.

“Kina također ima svoju ulogu, s nedostatkom novih poticaja koji donosi određeno razočaranje. Mnogi su se sudionici na tržištu nadali da će njezina fiskalna politika slijediti korak financijske ‘bazooke’ isporučene krajem rujna, ali očito je bilo smanjenje”, rekao je tržišni strateg IG-a Yeap Jun Rong.

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari

Pozivamo vas da podijelite svoje mišljenje ispunjavanjem ankete i pomognete nam poboljšati naše usluge!