SAD želi utrostručiti izvozne kapacitete za LNG do kraja ovog desetljeća

Pixabay.com
Teretni brod za prijevoz LNG-a, Foto: Pixabay.com

SAD ima namjeru do 2030. godine utrostručiti izvozni kapacitet za ukapljeni prirodni plin (LNG) sa sadašnjih 91,3 milijuna tona godišnje zahvaljujući projektima izgradnje novih pogona koji su u tijeku ili u planu čekajući odobrenje.

Tvrtka Woodside Energy bila je prva koja je ove godine donijela investicijsku odluku za projekt izvoznog terminala Louisiana. Samo ove godine bi se donijele konačne investicijske odluke za izvozni kapacitet od oko 90 milijuna tona.

Trenutno su u izgradnji kapaciteti od 95,7 milijuna tona godišnje.

Američki predsjednik Donald Trump je rekao kako želi da se snažno poveća američka proizvodnja i izvoz LNG-a i njegova je administracija dokinula odluku o zamrzavanju izdavanja izvoznih dozvola.

No, analitičari navode da je trgovinski rat kojega je pokrenuo zakomplicirao izgradnju novih pogona, a posebice je problem izazvala carinska stopa od 25 posto na čelik i aluminij. Neki su zabrinuti da bi to u konačnici moglo poskupjeti američki plin i navesti kupce da potraže alternative.

Američki LNG se u Europsku uniju uvozi i preko hrvatskog LNG terminala na otoku Krku koji je upravo u fazi dovršenja proširenja kapaciteta s 2,9 na 6,1 milijardi kubičnih metara plina i preko kojega je u gotovo četiri i pol godine rada u transportni sustav ubačeno 10 milijardi kubičnih metara LNG-a. Bruxelles razmatra opciju da se većom kupnjom američkog LNG-a umanji neravnoteža u robnoj razmjeni na koju se žali Washington i tako pospješi mogući dogovor o smanjenju carina.

Pet od sedam projekata za koje se čekaju konačne investicijske odluke u SAD odnosi se na proširenje postojećih postrojenja. Dva najveća američka izvoznika su tvrtke Cheniere Energy i Venture Global i one također rade na proširenju kapaciteta.

“Makroekonomska neizvjesnost može utjecati na tijek razvoja projekta”, rekao je glavni izvršni direktor tvrtke Sempra Jeffrey Martin koja razvija drugu fazu postrojenja Port Arthur u Teksasu.

Od 2021. gotovo svi LNG projekti u SAD su doživjeli rast troškova zbog poremećaja u dobavnim lancima, manjka radne snage i visokih troškova zaduživanja.

Tako je, primjerice, cijena Louisiana LNG projekta tvrtke Woodside skočila 31 posto.

Cheniere navodi da želi sačuvati disciplinu oko kapitala i osigurati prodaju 90 posto kapaciteta prije konačne investicijske odluke.

Woodside pak je objavio ovoga tjedna da je ostvario načelan dogovor sa saudijskom tvrtkom Aramco prema kojemu bi ona preuzela udio u postrojenju Louisiana.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari