Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa ukinula je ograničenja na izvoz softvera za dizajn čipova u Kinu, što je protumačeno kao novi korak prema smanjivanju napetosti između Washingtona i Pekinga.
Sve tri vodeće tvrtke za softver za dizajn čipova, Synopsys, Cadence i Siemens, potvrdile su da ih je američko ministarstvo trgovine obavijestilo kako su izvozna ograničenja ukinuta.
Sjedinjene Države prekinule su krajem svibnja prodaju ključnih softverskih alata koji se koriste za dizajn poluvodiča Kini, kao dio odmazde na potez Pekinga koji je praktički zaustavio izvoz rijetkih zemnih elemenata.
To je, piše Reuters, ponovno izazvalo napetosti između dviju zemalja nakon trgovinskog primirja postignutog ranije tog mjeseca u Ženevi.
Trgovinski sporazum između SAD-a i Kine je formaliziran prošlog tjedna, a temelji se na pregovorima održanima u Londonu u lipnju, koji su bili usmjereni na rijetke zemne elemente. Prema sporazumu, SAD bi ukinuo svoja izvozna ograničenja na softver za dizajn čipova, kemijski spoj etan i mlazne motore, dok bi Kina odobrila izvoz spomenutih elemenata.
Iz Cadencea i Synopsysa istaknuli su da su u procesu ponovne uspostave pristupa prethodno ograničenom softveru i alatima u Kini, a Synopsys dodatno radi na tome da “procijeni utjecaj izvoznih ograničenja povezanih s Kinom na svoje poslovanje, rezultate poslovanja i financije”.
U međuvremenu je Siemens ponovno omogućio potpuni pristup softveru i tehnologiji koja je ranije bila pod izvoznim ograničenjima te je nastavio prodaju i tehničku podršku kineskim kupcima, izjavio je glasnogovornik tvrtke.
Stručnjaci su naglasili da bi američka izvozna ograničenja na softver za dizajn čipova, poznat kao EDA softver (Electronic Design Automation), mogla imati pogubne posljedice za kinesku industriju poluvodiča, budući da je taj softver ključan za razvoj novih mikročipova.
Prema izvješću kineske državne novinske agencije Xinhua objavljenom ranije ove godine, ove tri tvrtke zajedno kontroliraju 70 posto kineskog EDA tržišta.
Ograničenje izvoza softvera za dizajn čipova predstavljalo je kratkotrajnu eskalaciju u okviru američkih napora da pojača restrikcije kineskom pristupu tehnologijama povezanim s poluvodičima, a ta je inicijativa započela još tijekom prvog mandata Donalda Trumpa. Mjere imaju za cilj spriječiti Peking da koristi američku tehnologiju za jačanje svojih vojnih kapaciteta, kao i onih vezanih uz umjetnu inteligenciju.
U srijedu je Trumpova administracija također poslala pismo američkim proizvođačima etana o ukidanju izvoznih ograničenja koja su prethodno zaustavila isporuke te kemikalije u Kinu, izvijestio je Reuters. Gotovo 50 posto američkog izvoza etana, koji se primarno koristi za proizvodnju plastike, otišlo je prošle godine u Kinu, prema izračunu CNN-a temeljenom na podacima Američke uprave za energetske informacije (EIA).
Uz to, Reuters je izvijestio i da je američko ministarstvo trgovine obavijestilo GE Aerospace i druge tvrtke da ponovno pokrenu isporuke mlaznih motora Kini, pozivajući se na anonimne izvore.
U petak je, pak, kinesko ministarstvo trgovine priopćilo da obje zemlje aktivno rade na provedbi sporazuma iz Londona, te da je Washington obavijestio Peking o ukidanju niza izvoznih ograničenja.
Kina, sa svoje strane, razmatra zahtjeve za izvozne dozvole za kontrolirane artikle koji su u skladu s propisima, izjavio je glasnogovornik ministarstva, referirajući se na izvoz rijetkih zemnih elemenata.
Na vrhuncu trgovinskog rata sa Sjedinjenim Državama u travnju, Kina je iskoristila svoju globalnu dominaciju u opskrbnom lancu rijetkih zemnih elemenata i uvela nove zahtjeve za izdavanje dozvola za izvoz sedam vrsta rijetkih zemnih minerala i nekoliko vrsta magneta. Oni su ključni za sve od svakodnevne elektronike i vozila do borbenih zrakoplova. Kina kontrolira 90 posto globalne prerade rijetkih zemnih elemenata.
Međutim, unatoč 90-dnevnom trgovinskom primirju sa SAD-om koje je objavljeno nakon pregovora u Ženevi u svibnju, Peking nije ublažio ta ograničenja, što je izazvalo nezadovoljstvo u Washingtonu.
To je ponovno dovelo do sukoba između dviju zemalja i zaprijetilo propasti privremenog trgovinskog sporazuma o ukidanju međusobnih carina, sve dok se dvije strane ponovno nisu sastale u Londonu prošlog mjeseca.
Uoči ovih informacija, europski proizvođač opreme za proizvodnju poluvodiča ASML pokrenuo je projekt u Kini s ciljem identificiranja i razvoja inženjerskog talenta.
Inicijativa uključuje i znanstveno natjecanje osmišljeno kako bi se poboljšalo znanje o litografiji, ključnom procesu u proizvodnji čipova, kako je navedeno na službenom WeChat profilu tvrtke ASML.
Pročitajte još:
Ovaj potez odražava kontinuirani fokus ASML-a na Kinu, koja se i dalje suočava s ograničenjima u kupnji naprednih litografskih strojeva.
Prošle godine Kina je postala najveće tržište ASML-a, s udjelom od 36,1 posto u ukupnoj prodaji, iako se u 2025. očekuje mogući pad prihoda zbog prilagodbi u zaostalim narudžbama.