Broj Amerikanaca koji su podnijeli zahtjeve za naknadu za nezaposlene neočekivano je pao na najnižu razinu u posljednjih sedam tjedana, što sugerira da poslodavci zadržavaju radnike unatoč drugim pokazateljima usporavanja tržišta rada.
Početni zahtjevi za državnu naknadu za nezaposlene pali su četvrti tjedan zaredom, smanjivši se za 5.000 na sezonski prilagođenih 227.000, priopćilo je Ministarstvo rada u četvrtak.
Ekonomisti koje je anketirao Reuters prognozirali su 235.000 zahtjeva za posljednji tjedan.
Sezonski čimbenici također su imali važnu ulogu. Broj novih zahtjeva koji nisu sezonski prilagođeni bio je u plusu za nešto više od 10.000, ponajviše zbog rasta u državama s autoindustrijom poput Michigana, Ohija i Tennesseeja, gdje su obustave rada zbog prilagodbe postrojenja uobičajene u ovo doba godine.
No ti vjerojatno privremeni otkazi nisu bili tako brojni kao što je Ministarstvo rada predviđalo – oni su, naime, očekivali gotovo 15.000 otpuštanja.
Sezonski prilagođeni novi zahtjevi za naknadu, koje ekonomisti smatraju jednim od najaktualnijih pokazatelja stanja tržišta rada, dosegnuli su vrhunac početkom lipnja, kada su bili na najvišoj razini od listopada. Od tada, međutim, padaju iz tjedna u tjedan.
Trend vidljiv u podacima o zahtjevima za naknadu usklađen je s mišljenjem ekonomista i američkih središnjih bankara, koji općenito smatraju da je tržište rada stabilno, iako pomalo slabi. Mjesečno izvješće o zapošljavanju objavljeno prošlog tjedna potvrđuje tu mješovitu ocjenu.
Stopa nezaposlenosti smanjila se na 4,1 posto u lipnju, iako ponajviše zbog smanjenja radne snage, budući da je stopa participacije pala na najnižu razinu u dvije i pol godine. Premda je stvoreno više novih radnih mjesta nego što se očekivalo – 147.000 – ona su bila koncentrirana u samo nekoliko sektora.
Pročitajte još:
Predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell istaknuo je da u trenutnom okruženju niskog zapošljavanja i niskih otpuštanja, svaki porast otkaza mogao bi brzo dovesti do povećanja stope nezaposlenosti.
To se zasad nije dogodilo, premda je gotovo 100 američkih tvrtki ovog mjeseca najavilo otpuštanja, uključujući Microsoft i Intel.
Jedan odgovor
Isto toliko u postotku koliko se deportira dnevno