Prihodi Rusije od prodaje sirove nafte i naftnih proizvoda su u lipnju pali za skoro 14 posto u odnosu na isti mjesec godinu dana ranije, na 13,57 milijardi dolara, priopćila je u petak Međunarodna energetska agencija (IEA).
Globalne cijene nafte ove godine su pale pod pritiskom gospodarske neizvjesnosti i povećane proizvodnje kluba OPEC+ koji okuplja zemlje izvoznice nafte i njene saveznike, uključujući i Rusiju.
Međutim, ruska proizvodnja sirove nafte stagnira, i zadržala se na razini od 9,2 milijuna barela dnevno (bpd) prošlog mjeseca, dok je utovar pošiljki nafte također ostao stabilan, na količini od 4,68 milijuna bpd, navodi IEA. Ruski izvoz naftnih proizvoda smanjen je za 110.000 bpd, na 2,55 milijuna bpd.
Volumen izvoza sirove nafte i naftnih proizvoda u lipnju je pao na najnižu razinu u posljednjih pet godina. “Pogoršanje ruskog izvoza se nastavilo tijekom većeg dijela 2024. godine i nastavilo se u 2025., pa se nameću pitanja o održivosti ruskih upstream kapaciteta,” navodi se u mjesečnom izvješću IEA.
Navodi se da su cijene ruske sirove nafte u lipnju bile ispod 60 dolara po barelu, što je gornja granica koju su nametnule zemlje Zapada, bez obzira što su u posljednjih deset dana bile iznad toga. Povećanje je premašilo cijene iz indeksa North Sea Dated, budući da su zabrinutosti oko potencijalnog manjka opskrbe potaknule kupovinu sirove nafte, a cijene za kisele vrste sirove nafte – one s visokim udjelom sumpora – i dalje su visoke.
Četiri europska diplomata rekli su za Reuters da se očekuje da će Europska komisija predložiti kliznu gornju granicu cijena ruske nafte u sklopu novog predstojećeg paketa europskih sankcija.
Iako Rusija zadržava svoju proizvodnju u okviru koju je propisao OPEC+ Kazahstan je u više navrata prekoračio ta dogovorena ograničenja.
Pročitajte još:
IEA kaže da se kazahstanska proizvodnja povećala za 70.000 bpd u lipnju u odnosu na prethodni mjesec, na 1,9 milijuna barela dnevno u lipnju, što je gotovo 500.000 bpd iznad kvote koju je propisao OPEC+.