Drugu godinu zaredom, umjetna inteligencija bila je ključni IT pojam u svijetu, a sve više i kod nas. U prvi plan tako je izbila Nvidia zahvaljujući svojim iznimno traženim grafičkim procesnim jedinicama (GPU) koje se koriste za obuku modela umjetne inteligencije.
Ti su čipovi postali sastavni dio AI revolucije do te mjere da je Steve Sosnick, glavni tržišni strateg u brokerskoj kući Interactive, istaknuo: to je Nvidijino tržište, mi ostali samo trgujemo na njemu.
U lipnju su prestigli Microsoft i nakratko postali najveća svjetska kompanija po tržišnoj kapitalizaciji, nakon što je njezina vrijednost dosegnula 3.220 milijardi dolara.
Kako bi sačuvali konkurentnost u utrci s tvrtkama iz SAD-a i Kine, Nizozemska je predložila uspostavu europske koalicije za proizvodnju čipova.
EU, naime, planira do kraja desetljeća povećati udio u globalnom tržištu čipova na 20 posto, uz podršku zakona o čipovima koji predviđa subvencije u vrijednosti 43 milijarde eura.
Nizozemska, kao matična zemlja vodećeg proizvođača strojeva za čipove ASML-a, želi “olakšati drugim zemljama EU izgradnju nekoliko tvornica za proizvodnju, montažu i pakiranje”.
Planove bi joj mogli pokvariti financijski rezultati ASML-a koji je u listopadu u jednom danu izgubio 48,7 milijardi eura tržišne kapitalizacije. Prethodno su objavili i razočaravajuće prognoze prodaje za 2025. koja će iznositi između 30 i 35 milijardi eura, što spada u donji dio raspona koji su ranije prognozirali.
Umjetna inteligencija i autorska prava
Tijekom 2024. godine sve su se češće spominjale i negativne strane umjetne inteligencije pa raste broj tvrtki koje otpuštaju radnike čije će poslove preuzeti AI.
Istraživanje, koje su proveli Sveučilište Duke i Banke saveznih pričuva Atlante i Richmonda, predviđa da će velik dio poslova u 61 posto američkih kompanija preuzeti umjetna inteligencija, a težinu ovim procjenama daje činjenica da su anketirani bili direktori financija.
Također, nametnulo se pitanje autorskih prava pa je, primjerice, holivudska glumica Scarlett Johansson natjerala proizvođača ChatGPT-a, tvrtku OpenAI, da povuku svoj novi glasovni sustav “Sky” jer zvuči gotovo identično kao ona.
Da je u pitanju rastući problem, potvrđuje i tužba koju su dvoje manje poznatih glumaca podigli protiv AI tvrtke Lovo. Linnea Sage i Paul Lehrman tvrde kako ih je spomenuta tvrtka angažirala da snime nekoliko uzoraka svoga glasa. Nedugo poslije, Lehrman je čuo samog sebe kao naratora jednog dokumentarca na YouTubeu, nakon čega je shtavio da je Lovo ‘klonirao’ njihove glasove.
Uz to, tužbu protiv Suna i Udia, dva startupa za umjetnu inteligenciju, podigle su vodeće svjetske diskografske kuće zbog, kako navode, krešenja autorskih prava u “gotovo nezamislivim razmjerima”. Tvrde da njihov softver krade glazbu kako bi izbacio slične uratke, zbog čega zahtijevaju naknadu od 150.000 dolara (139.855 eura) po pjesmi.
Ne bi li izbjegao pravnu bitku barem s novinskim izdavačima, OpenAI je sklopio partnerstva s Timeom, News Corpom i Redditom, čije će sadržaje legalno moći koristiti za treniranje svojih AI modela.
Potencijalno rješenje ovog problema pokušao je dati Europski parlament donošenjem akta koji ograničava korištenje umjetne inteligencije.
Tom obvezujućom mjerom zabranit će se i ograničiti korištenje umjetne inteligencije za niz praksi za koje se smatra da nisu etične ili krše temeljna ljudska prava, poput prepoznavanja emocija na radnom mjestu, klasificiranja pojedinaca po etnicitetu, vjerskom ili seksualnom opredjeljenju, društvenog bodovanja ili prepoznavanja lica.
Nadalje, za sadržaj nastao umjetnom inteligencijom morat će se naglasiti da je stvoren tom tehnologijom, dok će tvrtke koje se koriste AI-jem morati svoje modele razvijati tako da ne generiraju ilegalni ili diskriminatorni sadržaj.
Velika godina za Elona Muska
Kada bismo, međutim, tražili osobu koja je u svijetu tehnologije dominirala godinom na izmaku, najbolji odabir bio bi izvršni direktor Tesle Elon Musk.
Njegova matična tvrtka u listopadu je predstavila robotaksi bez volana i papučica, što su analitičari protumačili kao novi korak u transformaciji Tesle od proizvođača jeftinih automobila u proizvođača robota.
Muskova tvrtka Neuralink uspješno je ugradila čip u mozak svog prvog ljudskog pacijenta. Riječ je o Amerikancu Nolandu Arbaughu koji je pretrpio tešku ozljedu leđne moždine zbog koje je ostao nepokretan, a više o svemu tome rekao je u ekskluzivnom razgovoru za Financije.hr.
Najbogatiji čovjek na svijetu sklopio je i 843 milijuna dolara vrijedan sporazum s NASA-om prema kojem će njegova svemirska letjelica SpaceX predvoditi misiju uništavanja Međunarodne svemirske postaje (ISS) 2030. godine.
U drugoj polovici godine zbližio se s Donaldom Trumpom kojeg je podržao na predsjedničkim izborima početkom studenog. Trump je ponovno postao predsjednik SAD-a, a Muska za podršku odlučio nagraditi mjestom u radnoj skupini koja bi trebala napraviti opsežnu reformu američke vlade.
To će ga, pretpostavlja se, zaštititi od brojnih istraga poput onih koje je zbog X-a i Neuralinka pokrenula američka Komisija za vrijednosne papire i burze (SEC).
Trumpov ponovni izbor dodatno je pospješio euforiju oko kriptovaluta. Bitcoin je prije desetak dana po prvi puta premašio 106.000 dolara, čime je zaokružena rekordna godina za najpopularniju kriptovalutu, čiji je veliki uspon krenuo kada je SEC dopustio ETF-ovima (fondovima kojima se trguje na burzi) ulaganje u bitcoin, a potom i u ether.
Hrvatski IT u znaku investicija i aplikacija
Uspješnu godinu imale su i neke hrvatske tehnološke tvrtke pa je, primjerice, osječka Orqa osigurala 5,8 milijuna eura za ubrzanje razvoja i proizvodnje autonomnih dronova nove generacije za obrambeno i enterprise tržište. Nova sredstva za razvoj osigurali su u seed rundi financiranja predvođenoj jednim od najvećih američkih venture capital fondova Lightspeed Venture Partners, uz sudjelovanje Radius Capitala i Decisive Pointa iz SAD-a te postojećeg investitora Day One Capitala iz Mađarske.
Globalna cloud komunikacijska platforma Infobip postala je, pak, prva hrvatska kompanija koja se našla se na prestižnom popisu najinovativnijih tvrtki na svijetu časopisa Fast Company, dok je u svibnju sklopila i sporazum s Nokijom koji će, kako su naveli tom prigodom, svjetskoj developerskoj zajednici omogućiti korištenje njihovih API platformi za brži razvoj široke lepeze telekomunikacijskih aplikacija, a koje su namijenjene privatnim, poslovnim i industrijskim korisnicima.
Prestižnim priznanjima mogla se pohvaliti i hrvatska tvrtka Fonoa koja je prva je svijetu razvila potpuno integriran sustav za oporezivanje globalnih transakcija. Treću godinu zaredom uvrštena je među 100 najperspektivnijih europskih i izraelskih 100 B2B SaaS startupa, a Accel, jedan od vodećih američkih fondova rizičnog kapitala, smjestio ju je u svoj Euroscape Top 100 izvještaj koji identificira ključne cloud i AI trendove uz glavne igrače u tim sektorima.
Novu rundu investiranja kraju je priveo i startup Daytona, osiguravši dodatnih pet milijuna dolara početnog ulaganja za unapređenje istoimenog alata za upravljanje razvojnim okružjem otvorenog koda.
Interesantne i korisne aplikacije u posljednjih su dvanaest mjeseci kreirali hrvatski startupi pa je tako splitski start-up SplxAI počeo razvijati sigurnosna rješenja za aplikacije umjetne inteligencije, a Turneo, vodeći pružatelj inovativne hotelske tehnologije i Rentlio, regionalna platforma za upravljanje smještajnim jedinicama najavili novo partnerstvo čiji je cilj digitalizacija i transformacija hotelske industrije i industrije iznajmljivanja smještaja u Hrvatskoj.
Potragu za radnicima s jedne te poslovima u fušu s druge strane olakšat će novopokrenuta aplikacija Komba, dok bi komplikacije oko pronalaska dućana koji radi nedjeljom trebala riješiti aplikacija Radi.li iza koje stoji tvrtka Zero Molecule.
Pročitajte još:
Potpisan je i ugovor za prvu fazu gradnje Gaming centra Novska. Bit će to prvi takav centar te vrste u Europi koji će sadržavati fakultet sa sportskom dvoranom i bazenom, studentski dom za smještaj 250 studenata, akcelerator s VR studiom, inkubator s dvoranom za testiranje videoigara i arenu za e-sport.
Otvorenje tog gaming centra očekuje se 2027. godine.