Trgovinska komora Europske unije (EU) u Kini upozorava da su europske tvrtke u toj zemlji pod sve većim pritiskom da odvoje funkcioniranje svojih kineskih podružnica od globalnih operacija kao odgovor na stroge regulatorne zahtjeve te rastuće geopolitičke i trgovinske neizvjesnosti.
“Mnoge tvrtke smještaju određene funkcije ili čak čitavo poslovanje u Kinu iz komercijalnih razloga. No, one koje su prisiljene na organizacijsko odvajanje svog kineskog poslovanja ne slijede normalnu poslovnu logiku i često su lako zamjenjive od konkurencije dok istodobno odustaju od sposobnosti da djeluju kao doista globalne strukture”, izjavio je predsjednik Trgovinske komore EU-a u Kini Jens Eskelund.
Izvješće Trgovinske komore se temelji na anketi i razgovorima sa 128 tvrtki članica u razdoblju od kolovoza do studenoga prošle godine, navodi Euronews. U izvješću se opisuje kako tvrtke restrukturiraju svoje dobavne lance, radnu snagu te segment istraživanja i razvoja da bi ostale konkurentne i u skladu s kineskom regulativom.
Izoliranje kineskog dijela operacija od globalnog poslovanja je potaknuto željom da se izbjegnu tržišne barijere i kazne zbog nepridržavanja pravila, no to ide na štetu globalne konkurentnosti, tvrdi se u izvješću.
Negativni su učinci rast troškova, dupliciranje poslova, neučinkovitost i smanjena inovativnost.
“Štoviše, ako je tvrtka i organizacijski izolirala svoje kinesko poslovanje, to još uvijek ne znači da će ono biti priznato kao domaći proizvođač te da će mu biti dopušten pristup kineskom tržištu nabave”, ističe se.
Izravna inozemna ulaganja iz EU-a u Kinu su pala za 29 posto u odnosu na 2022. godinu, a Trgovinska komora upozorava da će se taj negativni trend vjerojatno intenzivirati ako tvrtke zaključe da su im troškovi ostajanja u Kini veći od koristi.
Osim toga, europske tvrtke u Kini se sada suočavaju s većim napetostima zbog europskih carina na kineske električne automobile te suprotstavljenih regulatornih okvira.
Pročitajte još:
Nejasnoće u kineskim zakonima o nacionalnoj sigurnosti, kao što je zakon o kontrašpijunaži ili o vanjskim odnosima, povećavaju sve te izazove budući da koncept nacionalne sigurnosti ne daje jasan odgovor na pitanje što predstavlja državnu tajnu. Time se povećava mogućnost nedosljednosti u ocjeni pridržavanja lokalne regulative.
Trgovinska komora EU-a je pozvala strane tvrtke da aktivno sudjeluju u procedurama određivanja lokalnih standarda kako bi zaštitile svoje interese, a Peking je pozvan da ukine barijere za pristup tržištu i bolje razjasni regulatorna očekivanja.