Cijene nafte u četvrtak su neznatno porasle zbog geopolitičke zabrinutosti od eskalacije napetosti između Rusije i Ukrajine.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu veći su za 16 centi i iznose 72,97 američka dolara po barelu, dok su ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu skuplji za 16 centi, te koštaju 68,91 dolar po barelu.
Ukrajina je ove sedmice ispalila rakete Storm Shadow i ATACMS na ruske ciljeve, što je izazvalo zabrinutost Moskve koja upozorava kako bi udari zapadnim oružjem na ruski teritorij daleko od granice mogli predstavljati veliku eskalaciju sukoba. Kijev tvrdi kako su mu ti udari potrebni za obranu i napad na ruske baze koje podržavaju invaziju, koja je ovog tjedna ušla u svoj 1.000 dan.
Analitičari ING-a upozoravaju, prenosi Reuters, da bi mogući ciljevi poput ruske energetske infrastrukture, kao i reakcija Rusije na te napade, mogli predstavljati rizik za tržište nafte.
Istovremeno, potrošnja nafte u svijetu pokazuje znakove oporavka. Prema analitičarima JPMorgana, povećana potražnja za putovanjima u SAD-u i Indiji te rast industrijske potražnje u Indiji, povećala je procjene globalne potražnje za naftom na 103,6 milijuna barela dnevno, što je povećanje od 1,7 milijuna barela dnevno u odnosu na prošlu godinu.
Međutim, taj rast potražnje ograničen je povećanjem zaliha sirove nafte u SAD-u, koje su u tjednu zaključno s 15. studenim porasle za 545.000 barela, premašivši očekivanja o povećanju od 138.000 barela. Također, zalihe benzina porasle su više od predviđanja, dok su zalihe destilata zabilježile veći pad od očekivanog, prema podacima Uprave za energetske informacije (EIA).
Na ponudu nafte utjecala je i norveška kompanija Equinor, koja je obnovila puni kapacitet proizvodnje na naftnom polju Johan Sverdrup u Sjevernom moru nakon problema s električnom energijom.
Pročitajte još:
U međuvremenu, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici, poznati kao OPEC+, razmatraju mogućnost odgađanja povećanja proizvodnje zbog slabije globalne potražnje. Iako je OPEC+ planirao postupno povećavati proizvodnju tijekom 2024. i 2025., izvori unutar organizacije navode kako bi slabiji rast potražnje mogao promijeniti te planove.
Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), čak i ako rezovi OPEC+-a ostanu na snazi, rast proizvodnje iz SAD-a i drugih proizvođača izvan OPEC+-a mogao bi dovesti do viška ponude na tržištu 2025. godine, nadmašivši spor rast globalne potražnje.
Jedan odgovor
Opet