Cijene nafte porasle su u četvrtak, preokrenuvši pad iz prethodne tri trgovinske sesije, poduprte snažnijim gospodarskim podacima iz najvećih svjetskih potrošača nafte te naznakama smirivanja trgovinskih napetosti.
Terminski ugovori za Brent sirovu naftu veći su za osam centi te iznose 68,60 američkih dolara (63,34 eura) po barelu. Terminski ugovori za američku WTI sirovu naftu skuplji su za 16 centi te se njima trguje po cijeni od 66,54 dolara (61,44 eura). Oba su referentna pokazatelja u prethodnoj sesiji zabilježila pad od više od 0,2 posto.
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da će uskoro biti poslane obavijesti manjim zemljama o njihovim tarifnim stopama prema SAD-u, te je u srijedu nagovijestio mogućnost uvođenja opće carinske stope od deset ili 15 posto za manje države. Ovaj je tjedan također najavljeno sklapanje novih trgovinskih sporazuma s Indonezijom i Vijetnamom.
Trump je dodatno izrazio novi val optimizma u pogledu mogućeg dogovora s Pekingom u vezi s krijumčarenjem droga, prenosi Reuters, dok je za trgovinski sporazum s Indijom izjavio da je „vrlo blizu“, a moguć je i dogovor s Europom.
„Trump je ublažio ton prema Kini i predložio niže carine za manje zemlje, što se smatra pozitivnim pomacima u globalnim trgovinskim očekivanjima. Bolji od očekivanih gospodarski podaci iz Kine, kao i znatnije povlačenje američkih zaliha nafte, predstavljaju pozitivne čimbenike za cijene sirove nafte“, rekla je neovisna analitičarka Tina Teng.
Američke zalihe sirove nafte smanjene su za 3,9 milijuna barela, na ukupno 422,2 milijuna barela prošlog tjedna, izvijestila je Američka uprava za energetske informacije (EIA) u srijedu, što je znatno veći pad od očekivanih 552 tisuće barela, upućujući na jaču aktivnost rafinerija, manju ponudu i povećanu potražnju.

Međutim, veći od očekivanog rast zaliha benzina i dizela ograničio je rast cijena, zbog čega su se pojavile bojazni o slabljenju potražnje tijekom ljetne sezone putovanja, naveli su analitičari ANZ banke u četvrtak.
Najnovije izvješće američke središnje banke o stanju gospodarstva, objavljeno u srijedu, pokazalo je da je ekonomska aktivnost porasla u proteklim tjednima. Ipak, opća je prognoza ocijenjena kao „neutralna do blago pesimistična“, pri čemu su tvrtke izvijestile da veće uvozne carine podižu troškove.
Istodobno, podaci iz Kine pokazali su da je gospodarski rast usporio u drugom tromjesečju, no ipak manje od očekivanog, dijelom zahvaljujući ubrzanom izvozu kako bi se preduhitrile američke carine, što je ublažilo strahovanja o stanju gospodarstva najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Pročitajte još:
Podaci su također pokazali da je kineska prerada sirove nafte u lipnju bila 8,5 posto veća u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, što upućuje na veću potražnju za gorivima.
„Potporu cijenama pružile su pozitivne vijesti o ublažavanju trgovinskih napetosti između Kine i SAD-a, uključujući Trumpovo ukidanje zabrane prodaje AI čipova Kini te najavu trgovinskog sporazuma s Indonezijom“, izjavio je John Paisie, predsjednik konzultantske kuće Stratas Advisors.
Jedan odgovor
Ništa novo