Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi porasli, dosegnuvši najviše razine u mjesec dana.
Dow Jones je porastao 1,24 posto, na 44.025 bodova, S&P 500 0,88 posto, na 6.049 bodova, a Nasdaq indeks 0,64 posto, na 19.756 bodova.
U govoru na inauguraciji u ponedjeljak Donald Trump nije previše spominjao povećanje carina, osim što je ponovio da bi 25-postotne carine na robu iz Kanade i Meksika mogao uvesti već 1. veljače.
No, u nizu naloga koje je potpisao odmah nakon preuzimanja dužnosti niti jedan nije imao veze s carinama ili nekim drugim važnijim gospodarskim pitanjima.
To je ohrabrilo ulagače, pa su cijene dionica znatno porasle u svim sektorima, osim u energetskom.
“Ulagači su definitivno odahnuli što Trump nije drugi mandat započeo povećanjem carina. Stoga se nadaju da će nova vlada imati oprezniji pristup po pitanju carina nego prva Trumpova vlada. Ulagači se nadaju da će Trump prijetnje carinama koristiti samo kao dio taktike u pregovorima o trgovini”, kaže Carol Schleif, strateginja u tvrtki BMO Private Wealth.
Istovremeno ipak upozorava da bi u idućem razdoblju tržište moglo biti vrlo nestabilno, kao i za prvog Trumpovog mandata.
Doduše, u tom je razdoblju S&P 500 indeks porastao oko 68 posto, no trgovalo se vrlo nestabilno, među ostalim, zbog trgovinskog rata između SAD-a i Kine.
Osim toga, očekuje se da će Trumpove politike pridonijeti rastu gospodarstva, ali i da će potaknuti inflaciju. Stoga će, piše Hina, američka središnja banka usporiti tempo smanjenja kamatnih stopa.
Na većini azijskih burzi cijene su dionica u srijedu porasle, kao i dan prije na Wall Streetu, no kineska su tržišta pod pritiskom jer je Trump toj zemlji zaprijetio carinama.
Pročitajte još:
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u sedam sati u plusu 0,1 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks porastao 1,5 posto, a cijene dionica u Australiji i Južnoj Koreji između 0,3 i 1,2 posto. U Šangaju i Hong Kongu pale su, pak, između jedan i 1,6 posto.