Rast kineskog gospodarstva u trećem tromjesečju najsporiji

Pixabay.com
Kina, Foto: Pixabay.com

Kinesko gospodarstvo raslo je u trećem tromjesečju najsporijim tempom od početka prošle godine, dok se zemlja bori da potakne slab rast. Na godišnjoj razini, bruto domaći proizvod (BDP) porastao je za 4,6 posto u tri mjeseca do kraja rujna, prema podacima kineskog Državnog zavoda za statistiku. To je manje nego u prethodnom tromjesečju i ispod vladinog cilja koji je postavljen oko pet posto za ovu godinu.

No, to je bilo malo bolje nego što su analitičari očekivali, dok su druge službene brojke objavljene u petak, uključujući maloprodaju i tvorničku proizvodnju, također nadmašile prognoze, objavio je BBC. Proteklih tjedana Peking je najavio brojne mjere usmjerene na potporu rastu.

Ovo je drugo tromjesečje zaredom da je kineska službena mjera gospodarskog rasta pala ispod cilja od pet posto, što će povećati zabrinutost vlade.

Čini se da je vladin cilj rasta za ovu godinu ozbiljno ugrožen. Bit će potreban značajan poticaj za rast u četvrtom kvartalu kako bi se postigao cilj”, rekao je bivši šef odjela Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Kinu Eswar Prasad za BBC News.

Ekonomist Moody’s Analyticsa, Harry Murphy Cruise, bio je ipak optimističniji. „Mjere poticaja vjerojatno će potaknuti gospodarstvo na ciljanih oko 5 posto za ovu godinu. Ali potrebno je više ako se dužnosnici žele pozabaviti strukturnim izazovima u gospodarstva “, rekao je Cruise.

Službeni podaci također pokazuju da su cijene novih kuća u rujnu pale najbržim tempom u gotovo desetljeću, što ukazuje da se pad u sektoru nekretnina pogoršava.

“Neiznenađujuće je da tržište nekretnina ostaje najveća prepreka rastu Kine. Nova ulaganja vjerojatno neće doživjeti značajan oporavak sve dok se cijene ne stabiliziraju i zalihe stambenog prostora ne smanje… do tada će nekretnine ostati značajna smetnja rastu”, rekla je Lynn Song, glavna ekonomistica za širu Kinu u bankarskom divu ING.

Ranije u petak, kineska središnja banka priopćila je da je održala sastanak kako bi pozvala banke i druge financijske institucije da potaknu kreditiranje kako bi pomogle rastu. Prošlog mjeseca Narodna banka Kine (PBOC) objavila je najveći paket poticaja u zemlji od pandemije, uključujući velika smanjenja kamata i hipotekarnih stopa.

Planovi su također uključivali pomoć posrnulom tržištu dionica i mjere za poticanje banaka da više pozajmljuju tvrtkama i pojedincima.

Od tada su Ministarstvo financija i druga državna tijela predstavili daljnje planove usmjerene na poticanje gospodarskog rasta. Drugo najveće svjetsko gospodarstvo pogođeno je brojnim izazovima, uključujući krizu nekretnina, kao i slabim potrošačkim i poslovnim povjerenjem.

8 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari