Cijene nafte pale su u srijedu, gubeći neke od jučerašnjih dobitaka, jer su povećanje američkih zaliha sirove nafte i smanjenje zabrinutosti oko libijske opskrbe utjecali na cijene, iako je pad bio ograničen potencijalnim američkim carinama na kanadski i meksički uvoz.
Terminski ugovori nafte Brent pali su za 18 centi, ili 0,2 posto, na 77,31 dolara po barelu, dok su terminski ugovori američke sirove nafte pali za 15 centi, ili 0,2 posto, na 73,62 dolara po barelu.
“Dok se tržišta bore s pritiscima na strani potražnje, smanjenja na strani ponude također utječu na cijene nafte. Tržišta su pod pritiskom zbog Trumpovih planova da poveća proizvodnju nafte u SAD-u i čekaju daljnje pojašnjenje njegove energetske politike”, rekla je Priyanka Sachdeva, viša tržišna analitičarka u Phillip Novi u Singapuru.
Američki predsjednik Donald Trump započeo je svoj mandat prošli tjedan potpisivanjem nekoliko izvršnih naloga za olakšavanje izdavanja dozvola za energetsku infrastrukturu i povećanje već rekordno velike proizvodnje nafte i plina. Zalihe sirove nafte i benzina u SAD-u porasle su prošli tjedan, dok su zalihe destilata pale, prema brojkama Američkog instituta za naftu.
Uprava za energetske informacije (EIA), statistički ogranak američkog Ministarstva energetike, trebala bi danas objaviti svoje tjedne podatke, prenosi Reuters.
Rješavanje problema s opskrbom u Libiji također je povećalo pritisak na prodaju, rekao je Chiyoki Chen, glavni analitičar Sunward Tradinga u Tokiju. Ti strahovi su se smanjili jer je državna tvrtka National Oil Corp izjavila da se izvozne aktivnosti odvijaju normalno nakon što je održala razgovore s prosvjednicima koji su zahtijevali prekid utovara u jednoj od njenih glavnih naftnih luka.
Bijela kuća priopćila je jučer da predsjednik Trump i dalje planira u subotu uvesti carine od 25 posto za Kanadu i Meksiko. Ostaje nejasno kako bi nove carine mogle utjecati na uvoz nafte u SAD iz tih zemalja. Kanada je u 2023. izvozila 3,9 milijuna barela nafte dnevno u SAD, što je otprilike polovica ukupnog uvoza za tu godinu, dok je Meksiko izvozio 733.000 barela dnevno, prema podacima iz EIA-e.
Pročitajte još:
Ministar energetike Saudijske Arabije i nekoliko njegovih kolega iz organizacije OPEC+ održali su razgovore nakon Trumpova poziva na smanjenje cijene nafte i uoči sastanka zemalja proizvođača nafte OPEC+ sljedećeg tjedna.
Referentne vrijednosti nafte pale su početkom ovog tjedna na najniže razine u zadnjih nekoliko tjedana jer su vijesti o porastu interesa za jeftini model umjetne inteligencije (AI) kineskog startupa DeepSeek potaknule zabrinutost oko potražnje energije za napajanje podatkovnih centara, uzdrmavši cjelokupni energetski sektor, dok su slabi ekonomski podaci iz Kine dodatno pogoršali predviđanja o potražnji.