Građanska inicijativa “Spasimo male obiteljske iznajmljivače” poručila je sa subotnjeg prosvjeda da najavljene zakonske izmjene predstavljaju “drastičnu promjenu” uvjeta njihovog poslovanja te im ugrožavaju egzistenciju, a da ministar turizma ne pokazuje adekvatnu brigu za male iznajmljivače.
Prosvjed je reagiranje na više Vladinih zakonskih inicijativa koje bi na snagu trebale stupiti od iduće godine, poput uvođenja poreza na nekretnine na kratkoročni, turistički najam, povećanje paušala po krevetu u turizmu, potrebu dobivanja suglasnosti za apartman u zgradi od 80 posto suvlasnika, a tu je i razlikovanje “domaćina” i „iznajmljivača” u turizmu.
Vedran Tomić iz inicijative je poručio da se na malim iznajmljivačima temelji 50 posto hrvatskog turizma, a da su najavljene mjere “antisocijalne” te im je cilj smanjenje broja kreveta u vlasništvu malih iznajmljivača.
Iznajmljivače posebno smeta narativ da su oni “rentijeri” koji samo uživaju plodove svog kapitala. Tomić je istaknuo da se iznajmljivači bave čišćenjem, pranjem, te su svojim gostima na usluzi 24 sata dnevno, bez obzira ako se njihovi apartmani nalaze i u stambenim zgradama.
Ocijenio je i da najavljena zakonska odredba, po kojoj će za svoj apartman retroaktivno morati prikupljati suglasnost 80 posto suvlasnika zgrade, udara na “najniže strasti” jer će netko potencijalno biti žrtva “jala i ljubomore” nekih susjeda.
Poručio je da neće dozvoliti da se od iznajmljivača rade “građani drugog reda”, navodi Hina, a ako država “ne stane na loptu”, najavio je i prosvjedna okupljanja u drugim gradovima, potencijalno podnošenje ustavnih tužbi, kao i organiziranje udruge na nacionalnoj razini.
Iz inicijative tvrde da se tako male obiteljske iznajmljivače stavlja u nepovoljan položaj u odnosu na sve druge gospodarske i turističke djelatnosti, te se pogoduje hotelskim lancima i krupnom kapitalu.
Sporne su im i najavljene izmjene Zakona o porezu na dohodak. Naime, Vlada “s ciljem ujednačavanja poreznog tretmana dugoročnog i kratkoročnog najma” predlaže utvrđivanje visine paušalnog poreza po krevetu u turizmu prema stupnju indeksa turističke razvijenosti općine ili grada, pri čemu će općine i gradovi donositi odluku o visini paušalnog poreza u propisanim granicama.
On će iznositi između 150 i 300 eura za najrazvijenije jedinice, za one u drugoj skupini od 100 do 200, trećoj od 30 do 150, a u najnerazvijenijim turističkim područjima od 20 do 100 eura po krevetu. Pritom, donji prag za utvrđivanje iznosa poreza za kratkoročni najam kod najrazvijenijih jedinica raste za 653 posto, u drugoj skupini za 402 posto, trećoj za 51 posto, dok u četvrtoj ostaje praktički isti, dakle 20 eura.
Na prosvjedu je apostrofirana i posebno ranjiva pozicija otoka gdje je turizam često jedina djelatnost, pa prosvjednici smatraju kako se njih ne bi smjelo stavljati u prvu zonu turističke razvijenosti.
Pročitajte još:
Podsjetimo, od 1. siječnja 2025. uvodi se porez na nekretnine, a odnosit će se i na one stambene jedinice koje služe za kratkoročni, turistički najam. Plaćao bi se u iznosu od 0,6 do osam eura po četvornom metru, pri čemu će lokalne jedinice same moći odlučiti o iznosu unutar tog raspona.
Tomić je potvrdio i da će se predstavnici inicijative u ponedjeljak sastati s ministrom turizma i sporta Tončijem Glavinom, ustvrdivši i da “njegova briga za nas nije adekvatna”.