Projekt INA-e Adria Wind početni korak prema vjetroelektranama na moru

INA
Konferencija Adria Wind, Izvor: INA

Dok je u Europskoj uniji (EU) razvoj pučinskih vjetroelektrana važan element strategije povećanja udjela obnovljivih izvora energije i smanjenja emisije stakleničkih plinova, u Hrvatskoj je taj segment energetike tek u začetku, ocijenjeno je na konferenciji Adria Wind u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i INA-e.

Ipak, inicijativa INA-e za mjerenjem potencijala vjetra, što je prvi takav poduhvat u hrvatskom Jadranu, označava mali iskorak u pravcu budućeg mogućeg razvoja vjetroelektrana na moru.

“Poslodavci prepoznaju zelenu tranziciju kao priliku i kao odgovornost. Odobalne vjetroelektrane nisu samo energetika, one su prilika za razvoj domaće industrije, brodogradnje, novih tehnologija, istraživanja i zapošljavanja. Za to nam je potrebna brza, ali i promišljena akcija, koordinacija između svih dionika, uključujući industriju, ministarstva, lokalnu samoupravu i međunarodne partnere. Upravo je ova konferencija dokaz da smo na dobrom putu”, izjavila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.

Po riječima direktora industrijskih servisa u INA-i Hrvoja Glavaša, Adria Wind projekt je spoj dugogodišnjeg iskustva u naftnoj i plinskoj industriji te inovativnih tehnologija obnovljivih izvora energije.

“Projekt gradnje odobalnih vjetroelektrana pokazao je potencijal i vjerujemo da bi uz povoljno regulatorno okruženje mogao postati zanimljiva investicijska prilika i korak naprijed na putu prema zelenoj tranziciji”, ocijenio je Glavaš.

INA je s mjerenjem potencijala vjetra na svojim plinskim platformama u sjevernom Jadranu počela 2022. godine te pokrenula izradu studija izvodljivosti za projekt odobalnog vjetroparka snage 300 megavata na području između Pule i Ravene u Italiji. 

Pixabay.com
Vjetroelektrane, Foto: Pixabay.com

Studija procjenjuje mogućnost instaliranja vjetroelektrana kapaciteta od gotovo 2,7 gigavata. Provođenje studija se nastavlja u ovoj godini na temelju čega će se kasnije donositi poslovne odluke. Istodobno, Istarska županija i Istarska regionalna energetska agencija (IRENA) rade na smjernicama za razvoj pučinskih vjetroelektrana na sjevernom Jadranu.

INA već ima određeno iskustvo u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora jer je izgradila dvije solarne elektrane na lokacijama u Molvama i Sisku godišnjeg kapaciteta proizvodnje do 16.000 megavat-sati električne energije. Nadalje, krajem ožujka započela je s izradom prve geotermalne bušotine pokraj Đurđevca, a pokrenuti su projekti izgradnje postrojenja za proizvodnju zelenog vodika u riječkoj rafineriji biometana u Sisku. U planu je i instaliranje novih sunčanih elektrana.

Na konferenciji su predstavnici Ministarstva gospodarstva poručili da se radi na uspostavi regulatornog okvira za razvoj pučinskih vjetroelektrana što predstavlja ključni preduvjet za daljnji razvoj i privlačenje investicija. 

Jedan odgovor

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari