Dok je u Europskoj uniji (EU) razvoj pučinskih vjetroelektrana važan element strategije povećanja udjela obnovljivih izvora energije i smanjenja emisije stakleničkih plinova, u Hrvatskoj je taj segment energetike tek u začetku, ocijenjeno je na konferenciji Adria Wind u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i INA-e.
Ipak, inicijativa INA-e za mjerenjem potencijala vjetra, što je prvi takav poduhvat u hrvatskom Jadranu, označava mali iskorak u pravcu budućeg mogućeg razvoja vjetroelektrana na moru.
“Poslodavci prepoznaju zelenu tranziciju kao priliku i kao odgovornost. Odobalne vjetroelektrane nisu samo energetika, one su prilika za razvoj domaće industrije, brodogradnje, novih tehnologija, istraživanja i zapošljavanja. Za to nam je potrebna brza, ali i promišljena akcija, koordinacija između svih dionika, uključujući industriju, ministarstva, lokalnu samoupravu i međunarodne partnere. Upravo je ova konferencija dokaz da smo na dobrom putu”, izjavila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.
Po riječima direktora industrijskih servisa u INA-i Hrvoja Glavaša, Adria Wind projekt je spoj dugogodišnjeg iskustva u naftnoj i plinskoj industriji te inovativnih tehnologija obnovljivih izvora energije.
“Projekt gradnje odobalnih vjetroelektrana pokazao je potencijal i vjerujemo da bi uz povoljno regulatorno okruženje mogao postati zanimljiva investicijska prilika i korak naprijed na putu prema zelenoj tranziciji”, ocijenio je Glavaš.
INA je s mjerenjem potencijala vjetra na svojim plinskim platformama u sjevernom Jadranu počela 2022. godine te pokrenula izradu studija izvodljivosti za projekt odobalnog vjetroparka snage 300 megavata na području između Pule i Ravene u Italiji.

Studija procjenjuje mogućnost instaliranja vjetroelektrana kapaciteta od gotovo 2,7 gigavata. Provođenje studija se nastavlja u ovoj godini na temelju čega će se kasnije donositi poslovne odluke. Istodobno, Istarska županija i Istarska regionalna energetska agencija (IRENA) rade na smjernicama za razvoj pučinskih vjetroelektrana na sjevernom Jadranu.
Pročitajte još:
INA već ima određeno iskustvo u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora jer je izgradila dvije solarne elektrane na lokacijama u Molvama i Sisku godišnjeg kapaciteta proizvodnje do 16.000 megavat-sati električne energije. Nadalje, krajem ožujka započela je s izradom prve geotermalne bušotine pokraj Đurđevca, a pokrenuti su projekti izgradnje postrojenja za proizvodnju zelenog vodika u riječkoj rafineriji biometana u Sisku. U planu je i instaliranje novih sunčanih elektrana.
Na konferenciji su predstavnici Ministarstva gospodarstva poručili da se radi na uspostavi regulatornog okvira za razvoj pučinskih vjetroelektrana što predstavlja ključni preduvjet za daljnji razvoj i privlačenje investicija.
12 Odgovora
To bi bilo sjajno da dođemo do toga
Bilo bi da, ali vjetroelektrane nisu učinkovite kao što ljudi misle. Treba gledati i druge mogućnosti.
Bravo INA! Zaustavite vjetar i pitajte ga nešto..
Zelena energija je budućnost
Ovo bi bilo top
Projekt Adria Wind je pravi korak prema zelenijoj budućnosti! Iako smo tek na početku, ovo bi mogla biti prilika da Hrvatska postane lider u obnovljivim izvorima energije na Jadranu. 🌊💨
Kad bi bilo
Uz to što je u Europskoj uniji razvoj pučinskih vjetroelektrana važna strategija povećanja udjela obnovljivih izvora energije i smanjenja emisije stakleničkih plinova, u Hrvatskoj je taj segment energetike tek u začetku.Ali toplo se nadam da će nakon začetka doći i do realizacije 😌
Pa s obzirom da svake godine sve vise puse, treba iskoristiti
nije uspjelo Josipi Rimac pa bude netko drugi
Uvijek sam za obnovljivu energiju
ovo je super