Proizvođači peradi i jaja poručili: Treba povećati samodostatnost domaće proizvodnje

Pixabay.com
Uzgoj peradi, Foto: Pixabay.com

Očuvanje domaće proizvodnje peradi i jaja je ključno za održivu poljoprivredu Hrvatske, poruka je domaćih proizvođača peradi i jaja nakon sastanka s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Odbor za peradarstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) sastao se s predstavnicima Ministarstva kako bi raspravljali o mjerama pomoći i izmjenama u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP). Istaknuli su da se svijet peradarstva suočava se s brojnim izazovima zbog sve veće konkurencije na tržištu.

“U nastojanju da podignemo svijest o važnosti domaće proizvodnje jedan od glavnih ciljeva Odbora je povećanje samodostatnosti u sektoru peradarstva, koji uključuje meso peradi i jaja. Dizanjem samodostatnosti, naš sektor postaje stabilniji i konkurentniji, a to trebao biti cilj i strategija hrvatske poljoprivrede”, piše u priopćenju HPK.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2023. je u Hrvatskoj pala proizvodnja kokošjih jaja za 3,7 posto, dok je proizvodnja jaja ostale peradi bila manja za čak 19 posto, na godišnjoj razini. U istom razdoblju, bila su 292 poduzetnika registrirana u djelatnosti uzgoja peradi.

Ukupni prihodi tih poduzetnika u 2023. su iznosili 412.428.451 euro, a ukupna dobit 26.697.407 eura. U odnosu na 2022., prihodi su bili veći za 13.211.293 eura, a dobit za 16.322.804 eura, pokazali su podaci bonitetne kuće CompanyWall. Iako su prihodi i dobit rasli, zabrinjavajuće je što je proizvodnja pala. Prema tome, nije iznenađuju što se proizvođači peradi i jaja sada bore kako ne bi došlo do dodatnog pada proizvodnje, a tek ćemo vidjeti kakva je situacija bila lani.

Krajem studenog 2024. HPK je u pismu zastupnicima u EU parlamentu tražio pomoć u zaštiti od megainvesticija dviju ukrajinskih tvrtki koje namjeravaju ulagati u peradarski sektor u Hrvatskoj čime se prijeti ugrožavanju domaće male proizvodnje. To je samo jedan od mnogih događaja koji su imali utjecaj na domaću proizvodnju.

Pixabay.com
Jaja, ilustracija, Foto: Pixabay.com

Zato je bio potreban sastanak Odbora za peradarstvo HPK i predstavnika Ministarstva poljoprivrede kako bi se situacija u Hrvatskoj poboljšala. Odbor je istaknuo kako im je pažnju privukla inicijativa o uvođenju Registra peradi, a očekuje se da će se taj registar uvesti u narednim mjesecima, njegov cilj je poboljšati sljedivost i praćenje proizvoda.

“Samo transparentnim poslovanjem i uvidom u ulazne i izlazne parametre možemo osigurati zdravu i sigurnu hranu te zaštititi i proizvođače i potrošače”, naglasili su predstavnici Odbora.

Osim toga, predstavnici sektora brojlerskog uzgoja izrazili su zabrinutost zbog izostanka natječaja u posljednjih šest godina, što smatraju nedopustivim. Dodali su i kako mjere dobrobiti životinja mogu poslužiti kao uspješan model za poticanje peradarske proizvodnje.

pixabay.com
Peradarstvo, Foto: Pixabay.com

Odbor je pozitivno ocijenio intervenciju Ministarstva vezanu uz uvrštavanje zajedničkog uzajamnog fonda u Strateški plan ZPP-a. Poručili su da su spremni surađivati u daljnjim aktivnostima kako bi osigurali da taj Fond zaživi i bude od pomoći sektoru.

“Ova inicijativa može biti put do jačanja domaće proizvodnje peradi i jaja, a time i održivosti cijelog sektora poljoprivrede u Hrvatskoj. Potrebno je da cijela zajednica shvati važnost podrške domaćim proizvođačima i da se aktivno uključi u očuvanje i jačanje lokalne proizvodnje. Samo zajedno možemo osigurati bolju budućnost za hrvatsku poljoprivredu”, rekli su domaćih proizvođača peradi i jaja.

Iako u Hrvatskoj ima dosta malih uzgajivača peradi, veliki uglavnom dominiraju tržištem. Tako su u 2023. u djelatnosti uzgoja peradi najuspješnije bile tvrtke Koka d.o.o. iz Varaždina, Piko d.o.o. iz Jastrebarskog i Vindon d.o.o. iz Slavonskog Broda.

Najveće ukupne prihode i dobit u prošloj godini imala je tvrtka Koka d.o.o.. Prihodi te tvrtke iznosili su 214.425.084 eura i bili su za 11.597.663 eura veći nego u 2022. godini. Tvrtka je u 2023. bilježila dobit od 8.608.594 eura, pa je u odnosu na 2022. godinu dobit je bila veća za 5.285.799 eura, prema CompanyWallu.

Ipak, jasno je da treba povećati i poticati domaću proizvodnju u poljoprivredi i male proizvođače, a to je bio i glavni zaključak okruglog stola pod nazivom ‘Potrošačka košarica i cijene hrane – Kolika je zarada poljoprivrednika?’, koji je u utorak organizirao HPK. Okrugli stol organiziran je kako bi se predstavilo mišljenje poljoprivrednika o ograničavanju cijena 70 proizvoda koje stupa na snagu danas. Naime, poručili su kako bi to moglo imati negativan utjecaj na poljoprivrednu proizvodnju i dovesti do pada domaće proizvodnje, što bi povećalo uvoz manje kvalitetnih proizvoda.

Na listi proizvoda čija cijena je ograničena nalaze se svježa jaja te cijelo pile. Vidjet ćemo hoće li to imati utjecaj na domaće proizvođače peradi i jaja.

5 Odgovora

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari