Vlada RH priopćila je da je Jadranskom naftovodu (JANAF) produljena licenca za transport nafte u rafineriju u Pančevu na 60 dana. Ta rafinerija je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS).
“Američki Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) izdao je produljenje licence društvu JANAF d.d. što omogućava provedbu ugovora Janafa i NIS-a te transport nafte putem Janafovog naftovoda u Republiku Srbiju”, piše u priopćenju Vlade.
Naveli su da su u koordinaciji s Janafom cijelo vrijeme aktivno surađivali s nadležnim američkim tijelima u procesu dobivanja licence i pružali podršku ovoj strateškoj državnoj tvrtki.
“Uzimajući u obzir da 95 posto transporta nafte prema Srbiji dolazi putem Janafovog naftovoda, dobivena licenca na 60 dana omogućava stabilno poslovanje Janafa”, poručili su iz Vlade i dodali da je riječ o nafti koja nije ruskog porijekla.
Produljenje licence komentirali su i iz Janafa te naveli da su to ishodili s Vladom i uz podršku svojih američkih odvjetnika.
“Vjerujemo da će se u tom razdoblju stvoriti uvjeti i osigurati sve potrebne suglasnosti za nesmetano ispunjavanje ugovornih obveza prema NIS-u”, piše u priopćenju Janafa.

Ovo je već treće odgađanje sankcija NIS-u, a prethodna dva puta je to bilo na 30 dana, pa je upitno hoće li se ovaj problem riješiti i nakon novih 60 dana.
Podsjećamo, američka vlada uvela je 10. siječnja sankcije za više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i mnoge njegove podružnice, među kojima je i Naftna industrija Srbije, koja surađuje s Janafom.

“NIS a.d. je Janafov dugogodišnji i najveći poslovni partner s kojim ima sklopljeni ugovor o transportu 10 milijuna tona nafte od 1. siječnja 2024. do 31. prosinca 2026. godine”, priopćili su u siječnju 2025. iz Janafa.
Srpska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazprom Neftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Neft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije, prenosi Hina. Zbog sankcija Rusiji Gazprom Neft je prenio udio od pet posto na Gazprom, jer ta tvrtka nije bila pod sankcijama. Tako su pokušali izbjeći ograničenja, ali nisu uspjeli.
Prošli mjesec je ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao da bi Janaf bez poslovnog aranžmana s NIS-om ostao bez dobrog dijela prihoda, a bio bi suočen i s povećanjem troškova. Predložio je i Janafovo preuzimanje udjela u NIS-u kako bi se izbjegle sankcije. Istaknuo je da Janaf ne bi imao pretenzije postati dominantniji partner ako bi dobio vlasnički udio u NIS-u.
U siječnju ove godine razgovarali smo s energetskim stručnjakom Igorom Dekanićem o sankcijama i njihovom utjecaju na Hrvatsku.
Pročitajte još:
“SAD neće ništa raditi protiv Srbije ako se Gazprom Neft izvuče iz vlasništva NIS-a. Dakle, Srbija mora razmisliti želi li i može li riješiti taj problem, odnosno želi li prodati udio u NIS-u. To su vrlo osjetljive stvari gledajući s pozicije Srbije. Nisam siguran tko bi od Gazprom Nefta mogao preuzeti udio u NIS-u”, rekao je tada za Financije.hr.
“Janaf u ovom trenutku ima problem s opskrbom Srbije, ali pod istim ili sličnim sankcijama su i drugi kupci ruske nafte u središnjoj Europi. Janaf pak ima kapacitet koji može zadovoljiti potrebe tih zemalja. Zato bi on mogao imati koristi od toga, ali pitanje je na koji način. U interesu mu je imati zakupljen kapacitet, a nafta je, osim Srbiji, potrebna i Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj te mnogim drugim zemljama”, dodao je Dekanić.
JADRANSKI NAFTOVOD, dioničko društvo
Miramarska cesta 24, 10000, Zagreb, Hrvatska
153.329.501,92 (2023)
429 (2023)
Jedan odgovor
Super, neka nastave surađivati