Cijene nafte na tržištima u četvrtak su smanjene, unatoč zabrinutosti oko povećane globalne proizvodnje usred sporih prognoza rasta potražnje.
Terminski ugovori za Brent naftu jeftiniji su za 45 centi, i iznose 71,83 američka dolara po barelu. Ugovori za američku West Texas Intermediate (WTI) naftu jeftiniji su za 48 centi, te iznose 67,95 dolara.
“Glavni pokretač cijena nafte, kako u kratkom roku, tako i u budućnosti, bit će smjer kretanja američkog dolara”, rekao je analitičar za ulaganja u Phillip Novoj, Danish Lim, dodajući da su dinamika ponude i potražnje nedavno vršile pritisak na cijene.
Nedavni rast dolara predstavlja ključni pritisak na smanjenje cijena, izjavio je Lim, koji očekuje da će tržišta nafte ostati nestabilna, s naglašenim silaznim trendom. Američki dolar dosegnuo je najvišu razinu u posljednjih godinu dana, nastavljajući dobitke od srijede kada je zabilježio sedmomjesečni maksimum u odnosu na glavne valute, nakon što su podaci pokazali da je inflacija u SAD-u u listopadu porasla u skladu s očekivanjima. To je izazvalo zabrinutost zbog usporavanja potražnje u Sjedinjenim Državama.
Tržište trenutačno karakterizira kombinacija čimbenika slabe potražnje, pri čemu je najnovija zabrinutost porast prinosa na desetogodišnje američke državne obveznice i rast desetogodišnje breakeven stope inflacije na 2,35 posto, izjavio je Kelvin Wong, viši tržišni analitičar u OANDA-i.
“Ovo povećava vjerojatnost plitkog ciklusa smanjenja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi u 2025. godini, a ukupno gledano, manje je likvidnosti za poticanje rasta potražnje za naftom,” dodao je Wong.
Prognoze rasta potražnje za naftom prema EIA-i slabije su od onih koje predviđa OPEC i iznose oko milijun barela dnevno u 2024., iako su povećane u odnosu na prethodnu prognozu od oko 900.000 barela po danu. Izvještaj Međunarodne agencije za energiju (IEA) o tržištu nafte očekuje se kasnije tijekom dana.
“Trenutačno postoji malo faktora ponude i potražnje koji podržavaju rastuća tržišta nafte, s obzirom na usporavanje potražnje u Kini,” izjavila je nezavisna analitičarka Tina Teng.
Pročitajte još:
Tržišta još uvijek procjenjuju mogući utjecaj pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u na cijene nafte, rekli su neki analitičari, iako je vjerojatno da će neposredni utjecaj biti ograničen, potencijal za prijateljskije odnose s Bliskim istokom, OPEC+ koji bi mogao ponovno povećati proizvodnju, smanjenje geopolitičkih rizika i ukupno lakši uvjeti za bušenje nafte u SAD-u ograničavaju pozitivan sentiment na tržištu nafte,” rekao je Suvro Sarkar, voditelj energetskog sektora u DBS Banci.
Pobjeda Trumpa mogla bi potencijalno usporiti globalni ekonomski rast i smanjiti potražnju u Kini, dodala je Tina Teng.