Potvrđena inflacija za listopad – 2,2 posto

Pixabay.com
Inflacija u Hrvatskoj, Foto: Pixabay.com

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u listopadu 2024. u odnosu na listopad 2023., odnosno na godišnjoj razini, u prosjeku su više za 2,2 posto, dok su u odnosu na rujan 2024. godine, na mjesečnoj razini u prosjeku više za 1,1 posto, potvrdio je Državni zavod za statistiku (DZS).

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Restorani i hoteli, za 10,6 posto, Razna dobra i usluge, za 6,7 posto, Obrazovanje, za 5,3 posto, Zdravlje te Rekreacija i kultura, po svakoj skupini za 5,2 posto, Hrana i bezalkoholna pića, za 4,8 posto, Alkoholna pića i duhan, za 3,5 posto, Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva, za 0,9 posto, te Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 0,2 posto, navedeno je u priopćenju.

Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Komunikacija, za 6,3 posto, Prijevoz, za 2,5 posto, te Odjeća i obuća, za 0,3 posto.

Na mjesečnoj razini najviše su u prosjeku porasle cijene u skupinama Odjeća i obuća, za 10,5 posto, Obrazovanje te Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, po svakoj skupini za 1,8 posto, Hrana i bezalkoholna pića, za 1,1 posto, Razna dobra i usluge, za 0,7 posto, Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva, za 0,4 posto, te Alkoholna pića i duhan, za 0,2 posto.

Porast cijena na mjesečnoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Komunikacija, za 2,5 posto, naveli su iz DZS-a, kao i cijena u skupinama Rekreacija i kultura, za 0,6 posto, Restorani i hoteli, za 0,3 posto, te Prijevoz, za 0,2 posto.

Prema glavnim komponentama indeksa, na godišnjoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Usluge, za 5,1 posto, Hrana, piće i duhan, za 4,6 posto, te Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 0,6 posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Energija, za 4,5 posto.

Na mjesečnoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 2,7 posto, Energija, za 1,5 posto, te Hrana, piće i duhan, za jedan posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Usluge, za 0,5 posto.

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u listopadu 2024. u odnosu na listopad 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,6 posto. U odnosu na rujan 2024., odnosno na mjesečnoj razini, u prosjeku su više za 0,8 posto.

3 Odgovora

  1. Hoće se sada javiti guverner Vujčić da nam opet malo objasni skupa sa tabloidnim ekonomskim analitičarima zašto je inflacija veća za 2,2%?

    1. Nemojte liječiti svoje komplekse na našem guverneru. Da nije njega i HDZ-a bili bi na prosjačkom štapu. Ovo sa Berošem je jedan veliki spin. Nedužnog čovjeka tako prostituirat po medijima, strašno.

      1. Vujčić – čovjek sa besmislenom ulogom u našem društvu.
        Mrčić – čovjek sa besmislenim komentarom.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari