Potvrđena inflacija za listopad – 2,2 posto

Pixabay.com
Inflacija u Hrvatskoj, Foto: Pixabay.com

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u listopadu 2024. u odnosu na listopad 2023., odnosno na godišnjoj razini, u prosjeku su više za 2,2 posto, dok su u odnosu na rujan 2024. godine, na mjesečnoj razini u prosjeku više za 1,1 posto, potvrdio je Državni zavod za statistiku (DZS).

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u skupinama Restorani i hoteli, za 10,6 posto, Razna dobra i usluge, za 6,7 posto, Obrazovanje, za 5,3 posto, Zdravlje te Rekreacija i kultura, po svakoj skupini za 5,2 posto, Hrana i bezalkoholna pića, za 4,8 posto, Alkoholna pića i duhan, za 3,5 posto, Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva, za 0,9 posto, te Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, za 0,2 posto, navedeno je u priopćenju.

Porast cijena na godišnjoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Komunikacija, za 6,3 posto, Prijevoz, za 2,5 posto, te Odjeća i obuća, za 0,3 posto.

Na mjesečnoj razini najviše su u prosjeku porasle cijene u skupinama Odjeća i obuća, za 10,5 posto, Obrazovanje te Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, po svakoj skupini za 1,8 posto, Hrana i bezalkoholna pića, za 1,1 posto, Razna dobra i usluge, za 0,7 posto, Pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva, za 0,4 posto, te Alkoholna pića i duhan, za 0,2 posto.

Porast cijena na mjesečnoj razini ublažio je pad cijena u skupinama Komunikacija, za 2,5 posto, naveli su iz DZS-a, kao i cijena u skupinama Rekreacija i kultura, za 0,6 posto, Restorani i hoteli, za 0,3 posto, te Prijevoz, za 0,2 posto.

Prema glavnim komponentama indeksa, na godišnjoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Usluge, za 5,1 posto, Hrana, piće i duhan, za 4,6 posto, te Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 0,6 posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Energija, za 4,5 posto.

Na mjesečnoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 2,7 posto, Energija, za 1,5 posto, te Hrana, piće i duhan, za jedan posto, dok je pad cijena prisutan u komponenti Usluge, za 0,5 posto.

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u listopadu 2024. u odnosu na listopad 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,6 posto. U odnosu na rujan 2024., odnosno na mjesečnoj razini, u prosjeku su više za 0,8 posto.

13 Odgovora

  1. Hoće se sada javiti guverner Vujčić da nam opet malo objasni skupa sa tabloidnim ekonomskim analitičarima zašto je inflacija veća za 2,2%?

    1. Nemojte liječiti svoje komplekse na našem guverneru. Da nije njega i HDZ-a bili bi na prosjačkom štapu. Ovo sa Berošem je jedan veliki spin. Nedužnog čovjeka tako prostituirat po medijima, strašno.

      1. Vujčić – čovjek sa besmislenom ulogom u našem društvu.
        Mrčić – čovjek sa besmislenim komentarom.

  2. To je pozitivan znak nakon višemjesečnih izazova uzrokovanih globalnom ekonomskom nesigurnošću, energetskom krizom i poremećajima u opskrbnim lancima.

  3. Ovo je i dalje dosta visoka inflacija. Grebalo je poduzeti mjere oporavka ranije gospodo.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Popularno

Novi broj magazina „Financije.hr” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentari