Projekti Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) predstavljaju poslovne prilike za hrvatske tvrtke u raznim sektorima, istaknuto je na konferenciji u organizaciji HUP-a, EBRD-a i Ministarstva financija.
“Ukupna ulaganja EBRD-a u Hrvatskoj do kraja 2024. godine dosegnula su gotovo pet milijardi eura, financirano je oko 260 projekata javnog i privatnog sektora, pri čemu se oko 70 posto vrijednosti ukupnog portfelja odnosi na privatni sektor. Činjenica da se, za razliku od većine zemalja regije, veći dio financiranja odnosi na privatni sektor pokazuje da Hrvatska ipak nije samo turistička zemlja, nego da tu ima puno i drugih dragulja koje bi trebalo njegovati i dalje razvijati”, rekao je regionalni direktor EBRD-a za srednju Europu Miljan Ždrale.
Ulaganja EBRD-a u Hrvatsku lani su iznosila 300 milijuna eura, a Ždrale se nada da će se taj trend nastaviti i u ovoj godini. Kazao je da je EBRD prošle godine u javnoj nabavi imao projekte vrijednosti oko 2,2 milijarde eura, njih 250, a u svim tim projektima hrvatska poduzeća su mogla sudjelovati – kao izvođači radova, investitori, konzultanti ili dobavljači roba i usluga.
Istaknuo je da su natječaji EBRD-a transparentni i pravedni, a da hrvatska poduzeća zasigurno imaju znanje, iskustvo i potencijal za iskorake najprije na tržišta zapadnog Balkana, gdje su najprisutnija ulaganja u komunalnu, transportnu i prometnu infrastrukturu. Tu je i tržište sjeverne Afrike, gdje EBRD također financira projekte razvoja komunalne i prometne infrastrukture, kao i projekte u energetici.
Banka planira širenje aktivnosti i u subsaharsku Afriku, što se prije svega odnosi na Senegal, Ganu, Nigeriju, Obalu Bjelokosti, Benin itd. EBRD će tamo imati direktne investicije i to je sigurno još jedna šansa za hrvatske tvrtke.

Glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber je rekla da EBRD već godinama značajno doprinosi razvoju domaćeg privatnog sektora i financiranju infrastrukturnih projekata, a da članovi HUP-a aktivno sudjeluju u tim inicijativama, prenosi Hina.
“To je ono što HUP kontinuirano zagovara – da se i javno financiranje, ali i financiranje međunarodnih financijskih institucija fokusira upravo na privatni sektor jer on doprinosi poboljšanju poslovnog okruženja i snažnom rastu BDP-a u Hrvatskoj”, istaknula je Weber.
Napomenula je da je današnja konferencija jedna u nizu sličnih konferencija, pa su tako ranije poduzećima već prezentirane poslovne mogućnosti koje im otvaraju međunarodne financijske institucije kao što su Europska investicijska banka (EIB) i Azijska infrastrukturna investicijska banka (AIIB). Poručila je da žele potaknuti što više tvrtki iz raznih sektora hrvatskog gospodarstva da se što više prijavljuju na natječaje.
Državni tajnik u Ministarstvu financija Stipe Župan rekao je da i Europska komisija potiče poduzeća iz EU članica da se javljaju na natječaje za projekte koje financira EBRD, ali i ostale međunarodne financijske institucije. Naveo je da je Hrvatska, osobito u posljednjim godinama, postigla značajan napredak u ključnim područjima gospodarskog razvoja i da je posvećena poboljšanju poslovnog okruženja.
Pročitajte još:
Tvrtka Altpro bavi se proizvodnjom signalno-sigurnosnih sustava za željeznička vozila i infrastrukturu, a sudjelovala je kao direktan izvođač ili podizvođač na projektima koje je za druge financirao EBRD.
“Projekti izgradnje željezničke infrastrukture koje je financirao EBRD su doprinijeli da se dignemo na jednu višu razinu unutar tvrtke, a naravno i stvaramo veće prihode. Danas takva vrsta integratorskih projekata nam nosi skoro 50 posto prihoda u tvrtki”, izjavio je član Uprave i direktor zajedničkih poslova tvrtke Altpro Petar Milas, koji je apostrofirao i suradnju na projektima koje financiraju EIB i HBOR.