Američka aplikacija za trgovanje dionicama i kriptovalutama Robinhood najavila je u srijedu pokretanje usluga upravljanja imovinom i privatnog bankarstva malim ulagačima sa skromnim portfeljima.
Upravljanjem imovinom će se baviti njihov novi servis, nazvan Robinhood Strategies, za kojeg će naplaćivati godišnju naknadu od 0,25 posto, s određenim godišnjim maksimumom od 250 dolara, za njihove premium korisnike. To znači da će korisnici koji ulažu male iznose, od već 50 dolara, moći imati pristup portfelju fondova kojima upravljaju Robinhoodovi stručnjaci. Za pristup pojedinim dionicama u tim portfeljima bit će potrebno uložiti najmanje 500 dolara.
Robinhoodova najava ističe sve veću potražnju za stručnim savjetnicima na tržištu malih privatnih ulagača, koji sve više gledaju na ulaganja kao strategiju za akumuliranje imovine i ostvarenje financijske neovisnosti.
Osim servisa za investicije, aplikacija će početi nuditi i bankovne račune, koji će uključivati planiranje raspolaganja imovinom, porezne savjete, ali i dodatne pogodnosti poput ulaznica za glamurozne događaje ili izlete helikopterom. Robinhoodov voditelj odjela za upravljanje imovinom, Steph Guild, kazao je da bi novi proizvod mogao pomoći u izjednačavanju tržišta za sve, jer su usluge personaliziranog upravljanja portfeljom dosad bile rezervirane isključivo za imućne klijente.
Ponuda novih tzv. premium usluga mogla bi povećati broj pretplatnika iz tzv. Gold kategorije, koji aplikaciji plaćaju 5 dolara mjesečno ili 50 dolara godišnje. Dionice samog Robinhooda su ove godine narasle za 29 posto, dok je istovremeno širit kompozitni indeks Nasdaq pao za 5,4 posto.
Brojni analitičari smatraju da radi o logičnom koraku za aplikaciju čija klijentela polako postaje sve starija, zarađuje sve više, i pritom se mora snalaziti u financijski sve složenijem okruženju. Kako je izvijestio Wall Street Journal, starosni medijan korisnika Robinhoodovih usluga je danas 35 godina, dok je prije pet godina bio tek 31.
“Svijet se sve više okreće od ljudi koji su odrasli s potrebom da se za ulaganja obraćaju brokerima i odlaze u bankovne poslovnice prema ljudima koji trenutno žive s alatima za neovisno upravljanje svojim financijama od kuće… Mi smo jedinstveno pozicionirana kompanija u epicentru tog golemog kulturnog i financijskog pomaka,” rekao je krajem prošle godine Vlad Tenev, direktor uprave Robinhooda.
Mobilna aplikacija Robinhood privukla je milijune novih korisnika nakon pandemije Covida-19, kada je nagli rast burzi i mogućnost trgovine bez provizije dovela cijelu novu generaciju u svijet investicija.
Robinhood je pokrenut 2015., a u središte američke i svjetske javnosti došao je početkom 2021. kada su brojni korisnici preko društvenih mreža i online foruma poput Reddita počeli koordinirano kupovati dionice GameStopa, velikog lanca fizičkih trgovina za prodaju videoigara, koji se našao u problemima.
Brojni hedge fondovi su tada ulagali u tzv. shortselling dionica GameStopa, u očekivanju da će zaraditi na nastavku pada vrijednosti dionica tog lanca. Međutim, u taktici nazvanoj short squeeze brojni mali ulagači su generirali toliku potražnju da je vrijednost dionica krajem siječnja 2021. dosegnula 500 dolara, ili oko 30 puta više od 17,25 dolara s početka tog mjeseca.
Zbog takve volatilnosti i neočekivane eksplozije GameStop dionice, brojni instituticonalni ulagači koji su očekivali pad vrijednosti su izgubili po procjenama oko 6 milijardi dolara. I sam Robinhood se tada našao preopterećen volumenom trgovine, i u veljači 2021. je zbog volatilnosti dionice – na veliko nezadovoljstvo malih ulagača – obustavila trgovanje dionicom GameStopa.
Pročitajte još:
Nakon što je Robinhood i sam uvršten na burzu u IPO-u krajem te godine, vrijednost dionice je naglo zabilježila pad, no onda se opet počela kretati prema gore krahem 2024., nakon američkih predsjedničkih izbora, zbog raširenih očekivanja tržišta da će nova Trumpova vlada srezati ili ublažiti investicijsku regulativu.
Nove usluge koje nudi Robinhood obraćaju se nešto zrelijim ulagačima koji ipak traže neki kompromis između robotskih algoritama koji preporučuju investicijske strategije isključivo na temelju matematičkih izračuna, i tradicionalnog bankarskog modela u kojem klijenti traže savjete profesionalnih ljudskih eksperata.
Po kompanijskom izvješću iz veljače 2025. Robinhood, sa sjedištem u Kaliforniji, ima 25,2 milijuna korisnika koji upravljaju portfeljima teškim ukupno 193 milijarde dolara. Iako je aplikacija dostupna i u Europskoj uniji, europski korisnici preko nje mogu trgovati samo kriptovalutama, dok se u Americi i Velikoj Britaniji preko nje mogu kupovati i dionice.
2 Odgovora
Prvi put cujem za Robinhood aplikaciju
Nikad cuo nisam…