Talijanska vlada, koristeći pravilo Europske unije nazvano “zlatna moć”, želi da UniCredit otkrije cjelovite uvjete predloženog preuzimanja svojeg manjeg talijanskog suparnika Banco BPM.
To pravilo EU-a omogućava vladama zemalja članica da dobiju cjelovit uvid u investicije koje se događaju u strateškim sektorima.
Dva izvora upoznata s razvojem situacije, kako prenosi Reuters, naveli su da je vlada odbacila UniCreditov zahtjev za preliminarnom procjenom ponude za suparničku banku.
Potez vlade sugerira da bi se UniCredit mogao suočiti s duljim čekanjem na odobrenje za preuzimanje vrijedno 10 milijardi eura. To vrijeme može pomoći BPM-u da ojača strategiju obrane od preuzimanja, naveo je treći izvor.
Dugotrajan proces ocjene ponude može zakomplicirati planove UniCreditova glavnog izvršnog direktora Andree Orcela koji također nastoji preuzeti njemačku banku Commerzbank pri čemu je izjavio kako se dva moguća preuzimanja vremenski ne bi preklopila.
UniCredit nije odmah odgovorio na upit za komentar.
Ponuda UniCredita za BPM je uzrujala službeni Rim jer to može poremetiti vladine planove o spajanju BPM-a i državne banke Monte dei Paschi di Siena kako bi se stvorio konkurent za bankarske teškaše UniCredit i Intesu Sanpaolo.
Tvrtke kod preuzimanja obično traže preliminarnu procjenu kako bi provjerili potpada li njihova ponuda o preuzimanju pod pravilo zlatne moći te kako bi onda mogli ubrzati proceduru za procese za koje vlada ne smatra da imaju stratešku važnost.
To je pravilo izvorno zamišljeno kako bi se odvratilo neželjene kupce izvan EU-a, ali je njegova funkcija proširena tijekom pandemije Covida-19 u svrhu zaštite ključnih tvrtki čija je vrijednost u to vrijeme pala. Neke su zemlje, kao Italija, primijenile to pravilo na bankarski sektor.
U okviru mogućnosti punog uvida vlada premijerke Giorgie Meloni moći će zatražiti sve detalje ugovora i razmotriti sve aspekte potencijale kupnje BPM-a.
Pročitajte još:
Pravilo zlatne moći varira unutar EU-a, pa ga u Njemačkoj, primjerice, vlada koristi samo za vrlo specifičnu imovinu vezanu za pitanja obrane. Izvor u njemačkoj vladi rekao je za Reuters da ne postoji namjera podvrgavanja UniCreditovog pokušaja preuzimanja Commerzbanka tom pravilu.
U Italiji pak pod njega potpada više sektora, uključujući financije, energetiku i zdravstvo.
Ipak, u konačnici, Rim ima ograničene alate da intervenira u pokušaj preuzimanja BPM-a s obzirom na mogućnost slobodnog kretanja kapitala kao jednog od temeljnih stupova funkcioniranja EU-a.